28 leerd boven een gebied, dat 14x zogroot is als Nederland en bovendien in samenwerking met de vloot diverse gevechten geleverd met de Indonesische strijdkrachten. Deze conflictsituatie wordt beëindigd op 18 september 1962 na een overeenkomst in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Het gebieds deel wordt overgedragen aan Indonesië na een man daat-periode van 5 jaar. Het laatste stukje van de eens zo grote kolonie Nederlands Indië is voor ons verloren gegaan. Een groot aantal vluchten zijn gemaakt door het 321- squadron in deze toch wel gespannen periode. Sommige waren eindeloos saai en eentonig, andere weer vol met actie, vaak ook in samenwerking met de vloot en de mariniers niet te vergeten. Een aantal van deze conflicten zijn zeker de moeite waard om nogmaals onder de aandacht te brengen: 15 januari 1962 - Onderscheppen van 3 MTB's teza men met Hr.Ms. Evertsen en Utrecht. "Slag in de Etna-baai. Een MTB explodeert na een voltreffer door het scheepsgeschut, een tweede wordt door de Neptune in brand geschoten. "Dag van de Oceaan" in Indonesië. 24 maart 1962 - Infiltratie poging onderschept bij Vlakke Hoek. Een schoener met troepen aan boord weigert van koers te veranderen en wordt tot zinken gebracht met mitrailleurs en raketten. 25 maart 1962 - Aanval van Mitchell op LCPR bij Misool. Near miss met Neptune. 26 maart 1962 - 3 MTB's ingesloten in een baai en weigeren zich over te geven. Worden gebombardeerd met dieptebommen afgesteld op minimale diepte. 16 bommen per vliegtuig. 09 april 1962 - Aanval op ingegraven infiltranten op het eiland Gag. 10 april 1962 - Het eiland wordt gebombardeerd. 12 x 500-ponders per vliegtuig. Na 2 dagen bombarde ment veroveren de mariniers het eiland. 17 mei 1962 - Neptune schiet Dakota neer nadat deze een dropping heeft uitgevoerd. Vuurcontact met Mitchell. Deze ontsnapt in een regenwolk. 11 augustus 1962 - Aanval met 6 MTB's afgeslagen in samenwerking met vloot. De Neptune moet zich terugtrekken vanwege hevig kruisvuur. 14 augustus 1962 - Neptune schiet Mustang jager neer uit een formatie, die een begeleiding vormde voor Hercules transport vliegtuigen. Door deze acties onder andere heeft de patrouillebom menwerper de bijnaam gekregen van "Nep-Fighter".

Spinner | 2003 | | pagina 27