7 Een van de drie Farmans HF-20, de LA-4 met It L. Coblijn in het schuitje. De commandant en zijn vliegeniers van het eerste uur: staand v.l.n.r. Tit M.J.L. Hofstee, Ltz3 H.G. van Steijn, Vdg M. van Meel, Elt FA. van Heijst, Kapt. H. Wallaardt Sacré, Elt L.FA. Coblijn, EltAX Steup, Ir HA. Vreeburg en Vdg H. Bakker. Zittend v.l.n.r. Tit GA Koppen, Elt A.N.S.W.L. Coblijn, Tit J. Labouchère, Ltz3 A. Thomson en Elt IJ. Roeper Bosch. vliegterrein bij Soesterberg door de Staat der Nederlanden aangekocht. Op 16 april daaropvolgend tekent H.M. de Koningin het Koninklijk besluit nr.29, waarbij met ingang van 1 juli 1913 de Luchtvaart Afdeling (LVA) wordt opge richt. Commandant wordt kapitein der Genie H. Walaardt Sacré. De organisatie en het materieel bestaan uit één, van Marinus van Meel gehuurd, vliegtuig en drie officieren-vliegenier: de luitenants Versteegh, Coblijn en Van Heijst, die later dat jaar versterking krijgen van de luitenant Roeper Bosch. In de tweede helft van het jaar wordt het vliegend materieel uitgebreid met drie in Frankrijk gekochte vliegtuigen van het type Farman HF-20. Verder bestaat de afdeling uit een sergeant-maj oor administrateur en twee burger-werktuigkundigen. Er is één Spijker-automobiel voor de commandant. Het gehuurde vliegtuig wordt later gekocht en geregis treerd als LA-1. De naam van dit toestel, "De Brik", zal legendarisch worden. In 1914 wordt de LVA drastisch uitgebreid. Van Meel levert een tweede toestel af, dat in de volksmond "Groote Van Meel" of "Groote Brik" wordt genoemd.

Spinner | 2003 | | pagina 7