Geleide pijpen, van ante- po st-actief w Beleving aan de rand (2) Ante i Seré /An4ta*., J A 14 "f Stichtend antwoord. Anderen anders? Aanleiding tot het schrijven van dit stukje is de expositie Grondige Luchtverdediging" in ons Museum. Om te beginnen mijn complimenten voor de opzet en uitvoering er van. Verder haak ik in op een uitspraak die er in tot uitdrukking wordt gebracht, namelijk dat men zich bij de Groepen Geleide Wapens van de KLu in West Duitsland "die andere luchtmacht" voelde. Ik denk dat zij vanuit de KLu in Nederland door velen ook zo werden gezien. Voor zover hierbij van schuld sprake moet zijn ben ik mede schuldig. Hetwij" en "de anderen "-gevoel is mensen eigen. De anderen, dat zijn zij die je telkens weer ontmoet en die "anders" blijven totdat een gezamenlijke inspanning vorm krijgt. Door en voor vliegen en/of vliegtuigen koos ik de Luchtmacht. Vliegen viel al snel af, vliegtuigen bleef dus over. Maar nog voor de luchtdoop die destijds (1958) in het programma voor eerstejaars lucht macht-cadetten aan de KMA was opgenomen, viel mijn eerste ontmoeting met (avant la lettre) de "geleide pijpen". Dat kwam zo: Bij het Cadettencorps (vergelijk studentenvereniging) neemt ieder van de 3e-jaars leden traditioneel bij de inwijding van de le-jaars er een of meer van aan als "zeun". Natuurlijk zijn deze nieuwe corps-pa's zelf ook "zeun" en hun "corps-pa" krijgt dus een of meer "kleinzeuns". Dezen worden geacht z.s.m. hun opwachting te maken bij hun "groot-pa". Voor mij betekende dat een brief schrijven naar Huntsville, Alabama, waar mijn grootpa nog minstens een jaar zou verblijven, alvorens met de eerste Nike- squadrons in Duitsland terecht te komen. Een stich tend antwoord volgde. Ik weet niet zeker of ik hem in persoon eerder heb ontmoet dan jaren later, toen hij niet meer bij die andere luchtmacht was. Misschien had ik hem kunnen zien in juli '61, toen de KLu-Promotie '61 tussen officiersexamen en aan stelling in op schoolreis ging. Met de bus naar HQ. 2ATAF, Rheindahlen voor een middagje NORT- HAG/2ATAF-briefings, waarin ons werd duidelijk gemaakt om welke dreiging het toen ging en wat er tegenover werd gesteld: o.a. grond-lucht geleide wapens. Ik herinner me nu nog hoe overtuigend en 12 "O A pf.

Spinner | 2003 | | pagina 12