SPECIALIST - NAVIGATORS H.J.E. van der Kop INLEIDING Uitspraak van RA.F. vliegers in voorbije tijden: The Air Force is a pilots Air Force crews are necessary ballast.' 16 Jn beginjaren dertig werd er bij de Royal Air Force een grote reorganisatie doorgevoerd en werden diverse Commando's ingesteld, zoals Bomber, Fighter, Coastal en Training Command. Daarnaast werd de behoefte gevoeld de opleidingen van personeel op hetzelfde niveau te krijgen als dat van Navy en Army. Toen de krijgsmacht in die tijd aanzienlijk werd uitgebreid en het z.g. Empire-scheme in gang werd gezet, ontstonden uit de gebruikelijke opleidingsscholen de z.g. Empire Schools. Te denken valt aan het Empire Training Scheme, dat zich niet tot het Verenigd Koninkrijk zou beperken, maar ook opleidingsfaciliteiten voor vliegtuigbemanningen en ook grondpersoneel creeërde in Canada, Zuid Afrika, Rhodesië, Australië en de VS. Zo ontstond ook de Empire Air Armament School te Manby in Lincolnshire en de befaamde Empire Testpilot school te Boscombe Down in Wiltshire, die naar mijn weten nog steeds die naam draagt, ofschoon het Empire al lang verleden tijd is. Het was in die tijd bar gesteld met de navigatie van RAF vliegtuigen en het bombarderen tijdens de eerste paar jaren van de Tweede Wereldoorlog. Verandering moest wel komen, daar in die periode bommenwerpers op weg naar vijandelijke doelen in Duitsland vaak vele mijlen van hun doel af bommen wierpen, of de weg kwijt raakten. En met het Royal Air Force Coastal Command was het in die eerste petiode even zorgelijk gesteld. Te vaak (over de 20%) werd een te beschermen konvooi niet gevonden, of moest een noodlanding worden gemaakt, omdat men bij terugkeer de weg kwijt was. Er waren ook opleidingen voor navigators, de z.g. observersschools, maar die bleken niet te voldoen. Er werd teveel kaart gelezen en aan het maken van een bestek werd niet die aandacht gegeven die nodig was. Het tij gaat keren Op aandringen van een paar hoge officieren (vlie gers), die al lang voor het uitbreken van de oorlog zich inspanden het navigeren en bombarderen op een hoger peil te krijgen en die terecht de R.A.F. een 'Pilots Air Force' noemden, werd een project ingezet om aan het navigeren en bombarderen op korte ter mijn verbetering aan te brengen en daaraan de hoog ste prioriteit te geven. Die twee officieren waren de latere air-marshal Sir Charles Chilton en groupcap- tain Dicky Richardson Ook de man, die later de Pathfinder Force organiseerde en zou leiden, air vice- marshal Bennett en eerder in de burgerluchtvaart veel voor luchtnavigatie had gedaan, werd een belangrijke kracht in dit gezelschap. Zij hadden de volgende verbeteringen voor wat betreft de navigatie voor ogen het bombarderen roeren we in dit bestek niet aan): - het aantrekken van stuurlieden der koopvaardij en officieren van de Royal Navy, die verstand hadden van zeenavigatie en luchtnavigatie begrepen, zodat

Spinner | 2003 | | pagina 16