©I ble sextant tot stand. Van oorsprong zou men al bij de Royal Navy met een dergelijk apparaat hebben geëxperimenteerd, zodat het mogelijk werd met een kunstmatige horizon (eigenlijk een waterpas) toch door hoogtemetingen van hemellichamen ten opzichte van de tijd een positie kon bepalen. Door het inbouwen van een uurwerk kon in 1 of in 2 minuten een gemiddelde van de geschoten hoogte worden verkregen. Het uitwerken ervan werd door het gebruik van naslagtafels aanzienlijk vereenvou digd en verkort in plaats van de eerst uitgebreid in gebruik zijnde tafels die een goede wiskundige ken nis (o.a. van boldriehoeksmeting) vergden. Nauwkeurigheid bleef echter in mijlen uit te druk ken. Van de Amerikaanse marineofficier Weems kwam zijn methode voor astro-navigatie met bijbeho rende tafels bij de RAF. Naast het 'gewone' vloeistofkompas kwam het (gedeeltelijk gestabiliseerde) z.g. Distant Reading Compass, dat opgesteld in de staart van het vliegtuig op nauwkeurige wijze via z.g. synchro overbrenging systemen juistere kompaskoersen aangaf aan de navi- gatietafel. in de cockpit, aan de Mk.XIV bommen- richtkijker en later aan een navigatieplotapparaat de API.. Nog een aantal navigatiehulpmiddelen kwam in bedrijf, waarop we in het gegeven bestek niet verder ingaan. Eén van de belangrijkste ontwikkelingen was de radar, waarvoor de Britten de bakermat legden. Het Gee-systeem was afhankelijk van drie grondstations, die wel op geallieerd gebied moesten staan. Op een kathodestraalbuis in het vliegtuig kon de tijd geme ten worden die nodig was de signalen van de sta tions te ontvangen. Dat kon dan omgezet worden in coördinaten, die op een speciale kaart de positie van het vliegtuig gaf. Met een extra toevoeging kon Gee later ook als Gee-H worden gebruikt om door wolken te bombarderen. Het afvuurpunt van het vliegtuig in de lucht werd tevoren op de grond in 'geheime' coör dinaten berekend met een boven het doel geschatte wind. De boven het doel heersende wind kon echter heel anders zijn. Ook door de wijze waarop de vlie ger vloog en eventuele vijandelijke stoorzenders kon er met het bommenwerpen soms heel wat mis gaan. Daarnaast was ook Gee-H afhankelijk van grondsta tions, die in geallieerd gebied lagen. De grootste uitvinding was wel de H2S-radar. Die zond via een rondschijnende antenne zeer kortegolf signalen uit, die afhankelijk van de gesteldheid op de grond werden teruggekaatst en worden opgevan gen, waardoor er een ruw beeld op het radarscherm ontstond. Zo konden steden met hun vele daken, kustlijnen, rivieren en meren op de kathodebuis wor den herkend, hetgeen de navigatie alleen ten goede kwam. Bij massabombardementen kon met H2S via het radarplaatje het afvuurpunt voor bommenwer pers worden bepaald. De H2S werd in het Reserach Establishment van de RAF in Malvern Wells in Worcestershire uitgevonden. De eerste demonstratie voor de militaire top werd een flop. 'It stinks,' zou een air-marshal hebben geroepen. Sindsdien is het apparaat H2S genoemd, daar deze zwavelverbinding een vreselijke stank geeft. De z.g. boffins, de wetenschappers, vroegen om een betere communicatie met de gebruikers. De Staff- Navigation Course was teveel gericht op het opleiden van instructeurs en stafofficieren, zodat er een oplos sing werd gezocht die cursus ook meer op de 'boffins' te richten. Gevolg was dat zo de Specialist Navigation Course in 1945 ontstond, die ongeveer 9 maanden zou gaan duren en waarbij heel wat werd gevlogen. Na de Advanced Navigation Course van zes weken volgde nog even voor vier weken een vervolg cursus, die de staff-navigation Course werd genoemd, doch die in begin 1946 uit het programma werd genomen, ook al omdat de oorlog was afgelopen, sta ven inkrompen en de behoefte steeds geringer werd. Wat bleef was de Advanced Navigation Course als aanloop voor de Specialist Navigation Course, die op een veel hoger niveau werd gebracht. Als proef werd na de eerste Spec. N. de Spec. N. begonnen om diverse proeven met de industrie te doen in het kader van nieuwe technieken. Die Spec N. is in 1947 opgeheven. Hoe kwam men op de Spec. N. Toen bekend werd dat ons 320 squadron niet met Mosquito's naar de Oost zou gaan en in Nederland mogelijk uit dienst zou worden gesteld, werd mij bij het Directoraat Luchtstrijdkrachten in Londen gevraagd of ik naar een Staff Navigation Course wilde gaan. Ik kreeg een pamflet in handen, waarop ook de Specialist Navigation Course stond vermeld. Toen ik zei naar de Spec. N. te willen, werd mij gezegd:' Dat is allemaal één pot nat. We geven je voor Shawbury op en dan zien we je nog wel eens terugkomen in Holland.' In de prachtige vooroorlog se basis met grote zalen en fraaie slaapkamers van RAF Shawbury in Shropshire na een uitputtende reis 18

Spinner | 2003 | | pagina 18