op de grond te hebben. Deze API had toen nog vele manco's, maar beloofde een grote verbetering te wor den. Bij het grondbestek wordt meteen de weg die het vliegtuig over de grond maakt na bepaalde calcula ties in de kaart gebracht. Door in een API de wind, gemeten drift enz en andere gegevens in te brengen ontstond de GPI, Ground Position Indicator, die in die tijd nog onbetrouwbaarder was dan de API. Dank zij deze ontwikkeling kwam ook voor de Fleet Air Arm een navigatieapparaat. dat het mogelijk moest maken zonder ingewikkelde berekeningen een opdracht te doen en naar het intussen varende vlieg kampschip terug te komen. Omdat wij op onze cur sus in paren werkten was het met potlood, passer liniaal en navigatiecomputer bestek bijhouden heel nodig, maar een plezierige karwei, ook toen we oefenvluchten met Wellingtons maakten. Menigmaal heb ik toen het log-journaal bijgehouden op een mini-typemachine, maar wee wanneer ik een foute aanslag maakte, want dat gaf een bijna niet in te halen achterstand. We hielpen elkaar graag, voldeden aan de eisen, zodat we allen aan de echte Spec. N. mochten begin nen. Enige aspecten van de Spec. N. Ook andere vakken, natuurkunde, wiskunde, maar ook kaartprojecties, instrumenten, meteo, astro enz. werden veel intensiever gegeven. Experts van de industrie hielden diverse lezingen. De dag begon om 06.30 uur. Om 07.00 uur was er een Engels ontbijt en om 07.30 uur werd naar ons klaslokaal gegaan. Iedere les, in de vorm van een college duurde 50 minuten, waarna er vijf minuten pauze was en dan de volgende les begon. Tegen 10.30 uur was er de befaamde 'teabreak' van 15 minuten, waarna nog twee lessen volgden. De lunchpauze begon rond 12.30 uur en duurde tot 13.30 uur, waarna de lessen werden voortgezet of praktijk werd opgedaan, of er was 'eigen studie' tot 16.00 uur. Tussendoor kon men uit een ketel thee tappen. Woensdags, maar ook in de late middag en vroege avond werd gesport. Van groot belang werd het mondeling en schriftelijk goed formuleren van vraagstukken geacht. Die lessen werden gegeven door 'The Millers' ook wel Dirty en Dusty genoemd. Dusty, was de jongste en zag er altijd onverzorgd uit. Dirty, de oudere vertelde graag schuine verhalen. Zij mochten graag aan de bar staan en hadden ook drank op hun kamer. Soms kwamen ze wat wazig binnen, maar als zij les gaven, hetgeen zij altijd gezamenlijk deden, toonden zij zich briljante lieden, zeker als zij discussies leiden met de industrie-experts. Op een dag werd hen toe gang tot de bar ontzegd. Naar ik begreep is Dusty later prof op een universiteit geworden. De andere zou leraar op een middelbare school zijn geworden. Mr. Maggs was onze meteo-docent. Hij had in het team gezeten dat dag van de invasie van Normandië had helpen bepalen. Zijn uitspraak blijft bij: Weather is the predictable unpredictable. Therefore meteoro logy is a science without fixed results and outcomes. The more certain you become of your forecast, the more you have not been looking out of the window. And that degrades meteorology to crystalball gazing, so I believe the only difference being, that gazing in the crystalball has no scientific basis. Het maken van een weerkaart met twee of drie pen netjes om isobaren weer te geven en allerlei teken tjes daarbij te schrijven was geen pretje. Het werd pas interessant wanneer uit dat al een voorspelling moest worden gemaakt. Mijn interesse voor meteo groeide met de dag. Toen ik aan het eind van de cur sus de hoogste punten daarvoor had gehaald, kreeg ik van de Royal Meteorological Society voor een jaar een 'foreign membership' aangeboden. Toen ik op Java zat, kon ik lid blijven tegen betaling van 7,—. Dat was toen een groot bedrag n.l. fl. 87,50. Dat was een aanslag op mijn tractement, zodat ik met een beleefd briefje bedankt heb. Mijn kamergenoot Jimmy Wright was ondanks het verlies van drie vingers van zijn rechterhand een hele goede golfer met een handicap van 3. Hij nodig de mij meteen uit met hem in zijn Rover mee te gaan naar Hawkstone Park, een prachtige baan op een twintig minuten van Shawbury. Hij maakte me zo enthousiast dat we iedere gelegenheid die er was gingen golfen, ook tijdens 'eigen studie'. Dat ging onze cursusleider te ver, zodat hij op een dag mij smalend vroeg: "Van, are you here to become een professional golfer, or a navigation specialist?' De vliegers van onze cursus mochten hun vliegvaar- digheid bijhouden met een Oxford, een Anson of een Hurricane, hetgeen zij liefst op onze sportmiddag of in de vroege avond deden. Getrouw kwamen zij dan even ons bekijken op de golfbaan. Tijdens een golf- middag was Pat Boothman met een Anson gaan vlie gen. Hij had Gingle meegenomen en ons gezegd dat hij ons zou komen opzoeken. Inderdaad kwam hij laag over, maakte nog een zoemer en trok toen heel 20

Spinner | 2003 | | pagina 20