steil in een scherpe bocht op, waarna de Anson over trokken de grond indook. Wij holden naar het rokend en sissend wrak dat niet in brand was gevlo gen en waar we al een paar werklui troffen. Zij, noch wij konden nog iets doen. Die lachende kop van Pat lachte niet meer; en de gesnorde hartelijke Gingle, die wij Stalin noemden, keek ons met gebroken ogen aan. Beiden waren op slag gedood. Pat was nog maar 23 jaar, Stalin bijna dertig. Op de begrafenis van Pat Boothman ontmoette ik zijn ouders. Beiden waren gebroken mensen. Pat's vader was air-marshal Boothman, die als jong offi cier de Schneidertrofee met een speciaal drijvervlieg tuig, ontworpen door Mitchell en gebouwd door Supermarine, voor de Britten had gewonnen. De Spitfire kwam door toedoen van de constructeur Mitchell uit dat ontwerp! Op onze cursus hadden wij ook lieutenant Ralph Hunt, Royal Navy. Hij had met Fairey Fulmars en Swordfishes als navigator vanaf vliegkampschepen gevlogen en was met zijn vrouw Sheila meteen zeer gezien. Hij had een kleine Austin, maar vóór de oor log had hij met opgepepte motorfietsen aan allerlei races meegedaan, o.a. ook aan de beruchte TT op het Eiland Man. Het klikte meteen tussen de Hunt's en mij en menige keer heb ik bij hen thuis mogen toe ven, waar dan een voortreffelijk maal wat verande ring bracht in het overigens goede menu in de offi cers mess. Apart noem ik graag het contact dat ik met de com mandant aircommodore Nic D'Aeth en zijn gezin kreeg. Hij was klein van stuk een toonde een natuur lijke uitstraling van gezag. Hij had bij Coastal Command gevlogen en op U-boten gejaagd. Hij en zijn vrouw toonden hun hartelijkheid aan ons allen, en meer in het bijzonder jegens mij, hetgeen ik een groot voorrecht vond. Toen ik naar Nederland terug keerde moest ik beloven contact te houden. Dat ging via enkele brieven, maar meer nog toen ik aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman in Malta eind 1950 was waar hij Air Officer in Command was. Op een diner, waar ook prins Philip en prinses Elisabeth aanwezig zouden zijn, dat helaas door hen op het laatste moment moest worden afgezegd, vertelde hij dat hij de RAF zou gaan verlaten en theologie zou gaan stu deren. En zo kwam het dat hij na zijn studie mij uit Tasmanië schreef dat hij daar een 'very ordinary but happy vicar' was geworden. Alle Menschen werden Brüder Op het kamp huisden nog een honderdvijftig Duitse krijgsgevangenen, die het, naar hun zeggen, zeer naar de zin hadden. Dat was begrijpelijk, daar velen geen huizen meer hadden door de bombardementen. Zo was er bij de befaamde 'Sunday lunch' een Duits strijkje dat veel schrammel-muziek ten gehore bracht. Voordat ze hun instrumenten opborgen, ging D'Aeth altijd hen persoonlijk bedanken, waarna zij eindigden met Vera Lynn's 'We'll meet again.' Voor zo ver ik weet heeft, geen van hen de benen geno men. Op de sportdag in de zomer deden de Duitsers net zo hard mee, als alle anderen. Er was niet alleen atle tiek, maar ook boksen, snooker en darts. Ook van onze cursus werden deelnemers verwacht. Smithy, eerder jachtvlieger, had op Duitse vliegtuigen gejaagd. Hij deed mee met het boksen. De scheids rechter gaf hem en zijn Duitse tegenstander een 'draw.' Hij kreeg het nog een tijdje te verduren, daar wij op hem hadden gewed. In die dagen kon ik nogal goed hardlopen en ver- en hinkstapspringen. Ik werd min of meer gedwongen eraan mee te doen. Het hinkstapspringen ging me goed af. Ik werd tweede. De Duitsers deden ook mee. Ze hadden het nog nooit eerder gedaan. In het alge meen wonnen echter de Duitsers, omdat zij de hele dag door RAF sportinstructeurs met sporten en anders met klussen bezig werden gehouden. Voor de officiersmess reikte, op die stralende late middag, D'Aeth de prijzen uit. Het strijkje was er weer bij. Het organiserende comité, waartoe ook de 'padre' behoorde, vond dat er tot slot iets heel bijzonders moest gebeuren. Na wat heen en weer gepraat kwam er een uitleg en speelde het strijkje uit Beethovens Negende Symphonie 'Alle Menschen werden Brüder. Menigeen, ook een aantal Duitsers raakten erdoor ontroerd. Daarna volgde het 'God save the King.' Ook dat gaf mij toen een brok in mijn keel; nota bene moffen die daar dat lied speelden!! Kort erna gingen de Duitsers naar 'huis.' 'Pressure Pattern flying' In die dagen was men druk bezig met het 'pressure pattern flying'. Dat beoogde geen rechte lijn van A naar B te vliegen, zoals een loxodroom of een groot cirkel, maar de meest gunstige windvector te zoeken, dus als het ware met depressies en hoge druk gebie den 'mee te draaien.' (Onze Buys Ballot had het feno- 21

Spinner | 2003 | | pagina 21