betalen 'at your financial convenience.' Op 27 Oktober 1946 stapten we welgemoed in onze Halifax. Tevoren had Dale aan Jimmy Wright gevraagd bij de start naast hem te komen zitten. Het gaf ons allen een veilig gevoel. We beoefenden het PPF en landden met Jimmy Wright 'aan het roer' na 7 uur 30 minuten veilig op Shawbury. Flyingofficer Dale zei ons dat hij had besloten bin nenkort de dienst uit te gaan. Intussen wachtten ons nog zes weken met een aantal interessante lessen, lezingen en het afmaken van de scripties. Aries Association In 1944 maakte de Royal Air Force een aantal vluch ten die de aandacht van het publiek moesten stimu leren. Die werden met een Lancastrian (een omge bouwde Lancaster bommenwerper) met de naam Aries I van Shawbury rond de wereld gemaakt, naar India en Nieuw Zeeland. In mei 1945 ging men op zoek naar de echte magnetische Noordpool, waar voor aircommodore D'Aeth zich sterk had gemaakt. Op de koop toe zou men de 'echte' Noordpool gaan vinden, omdat daarover twijfels bestonden. Aldus vertrok in mei 1945 de Aries I naar Canada om van daar de vlucht over de Pool te maken. Commandant van het vliegtuig was wingcommander Mc Kinley met een grote oorlogservaring als vlieger en een navigator pur sang. Aan boord zaten niet alleen D'Aeth, maar ook enige leden van de No.l Spec N. cursus. Ook werd in augustus 1946 met de Aries een recordvlucht van 59 uur 51 minuten gemaakt naar Nieuw Zeeland, waarbij aircommodore D'Aeth op de terugweg zo goed was een pakje voor mijn moeder mee te nemen, die naar Australië was gegaan na haar barre internering op Java. Toen zij terugkwamen, moesten wij natuurlijk alles over hun ervaringen weten. Bij een biertje aan de bar werd besloten van Spec.N'ers een club te vormen, die dan eens per jaar bijeen zouden komen. Die Aries Association bestaat nog. Afscheid 17 december 1946 werd onze cursus beëindigd met een plechtigheid en een diner. Bij de plechtigheid kregen we een diploma. Daaraan was de zeldzame aanstelling tot RAF Navigator 1st class verbonden. Aanwezig was toen een deel van de top van de RAF, zo ook enige admiraals van de Royal Navy. Onze Marine had laten weten niet te komen, 'vanwege de wederopbouw van Nederland.' De grote mannen uit de oorlog waren wel aanwezig, zoals de air-marshals Coningham (ex-cdt 2nd Tactical Air Force) Bennett (Pathfinders), Embry (ex-No 2 Group, daarna in Air Force Board) en anderen. Sir Basil Embry herkende mij meteen toen hij indertijd kort na D-Day als Cdt No. 2 Group bij 320 squadron kwam en de toenmali ge commandant Burgerhout, mijn vlieger loofde voor zijn inzet. Na het diner dat opgeluisterd werd met muziek van een RAF strijkje (de Duitsers waren naar huis), viel mij de eer te beurt de dronk uit te brengen op Koning George VIwaarna een dronk op Koningin Wilhelmina volgde. Kramer en ik waren n.l. de eerste buitenlanders op de Spec.N. Nadien en tot op heden zouden er altijd buitenlanders en marineofficieren aan de cursus deelnemen. Na tafel werd besloten een 'tankbattle' te houden tussen onze cursus en de 'seniors.' Dat betekende dat ieder team zich in een hoek opstelde achter grote driezitsbanken. Men moest met die' tanks' voort te duwen proberen eikaars territorium te veroveren. Deelnemers hadden opgerolde kranten als wapen om elkaar op de kop te slaan en aldus kregen wij de kans de air marshals onder veel gelach en aanmoedi gingen daarmee te lijf te gaan. Scheidsrechter was aircommodore D'Aeth. Het werd een 'draw', waarna nog lang aan de bar vrolijk werd nagepraat. Intussen bedacht ik me dat het bij onze krijgsmacht onmoge lijk zou zijn vlag- en opperofficieren met opgerolde kranten zo te lijf te gaan. Enkele dagen na dit festijn ging ik via Londen naar Nederland. Daar meldde ik me bij de marinestaf op de Vijverberg en werd ik voorbestemd naar Morokrembangan te gaan. Mijn cursusgenoten kwa men goed terecht, sommigen bleven in dienst, ande ren kwamen bij de industrie en namen deel aan pro jecten zoals o.a. de TSR-2, supersonische bommen werper, die door geldgebrek werd geschrapt. Nawoord De Specialist Navigation Cursussen werden op Shawbury voortgezet. Door een reorganisatie werd besloten die naar R.A.F. Manby in Lincolnshire te ver huizen, waar ook de Empire Air Armament School was gevestigd. Een samensmelting van beide organi saties kwam later tot stand met de naam Royal Air Force College of Air Warfare. In 1968 werd de naam 25

Spinner | 2003 | | pagina 25