Lancastrian Aries I na een recordvlucht (colvdk). van de Spec. N veranderd tot Aerosystems Course en konden ook niet gebrevetteerden deelnemer worden. Ook de achtergrond van cursisten moest liefst een bepaald universitair niveau krijgen, aleer zij werden toegelaten (Bsc of meer). De universiteit van Nottingham heeft daarvoor onder leiding van ex- Spec.N-er aircomodore rtrd Bonnor een aparte leer stoel. Het RAF College Cranwell, in Lincolnshire, van het eerste begin van de RAF bakermat van de offi ciersopleidingen, werd sinds 1975 basis en later werd de naam Aerospace Systems Course. De commandant van Cranwell droeg medio jaren negentig de verant woordelijkheden over aan de directeur van het Air Warfare Centre, dat gevestigd bleef te Cranwell en dat direct onder het Air Ministry ressorteert. Nog steeds wordt er gevlogen, maar dan met modernere vliegtuigen, die de naam Aries met een volgnummer kregen. De bezoeken aan het buitenland aan gelijke organisaties en de industrie en o.a. NASA vormen tegenwoordig een groter deel van het programma. Nog ieder jaar is er een Aries reünie, beginnend met een symposium 'om de oudere deelnemers' up-to- date te brengen. De problemen van jets te bemannen met één of twee man kreeg veel aandacht. Toen de Fleet Air Arm tot 1939 nog onder de RAF viel, waren de vliegers vaak van de RAF of Royal Navy en werd een navigator van de Navy noodzakelijk geacht om hen de weg te wijzen. Dat is zo gebleven, totdat de Amerikaanse jachtvliegtuigen bij de Fleet Air Arm kwamen. Maar toch kwamen daarnaast de Britse Barracuda en de Flirefly met een waarnemer achter in. De discussie is toen gegaan, of een jetpiloot alleen het veel intensiever werk nog wel aan kon. Gevolg was de tweemans Tornedo straaljager. Lang voordat het Global Positioning System (GPS) van de USNavy, bekend werd en nog geklassificeerd was, is daarover lang vóór de Golfoorlog, uitgebreid op het Aries-sym posium gesproken als het meest accurate plaatsbepa lingsmiddel voor de toekomst. Nu is het gemeengoed en wordt het op allerlei manieren gebruikt. Intussen is door de gevorderde technologie de noodzaak van een tweede man weer teniet gedaan, hoewel die in de Golfoorlog van 1991 van belang bleek de vlieger in een Tornado niet alleen technisch, maar ook moreel te steunen. Ook het doorbreken van de 'soundbarrier' met 'auto's op de zoutvlakte in de VS kwam een keer aan de orde. Dat de Britten daarin succes hadden, was te wijten aan het intensief gebruik van computers. Op de achtergrond speelde Aerospace systems van 26

Spinner | 2003 | | pagina 26