4- Cranwell daarin een rol. Na het symposium is er een bierpartij, en tenslotte een plechtig diner, waarbij mij altijd werd gevraagd de dronk uit te brengen op koningin Elisabeth de Tweede. Daarna worden diverse prijzen aan cursisten uitgereikt. De belangrijkste is de gouden Humphrey- award, ter nagedachtenis aan Marshal of the Air Force Humphrey, die kort na zijn benoeming tot chef defensiestaf plotseling overleed. Hij was een groot voorvechter de hoogste technologie in de krijgs macht te brengen. Zijn echtgenote reikt nog ieder jaar die prijs uit aan de beste cursist. Andere prijzen komen van de industrie voor o.a. de best behaalde resultaten in deelprojecten. Enige jaren geleden dreigde door bezuinigingen de symposia en daarmee de reünies gestaakt te worden. Londen besloot n.l. een algemeen ongeklassificeerd symposium elders te organiseren, waaraan dan ook leden van de Aries Association tegen eigen kosten konden meedoen. Dat is na scherpe protesten terug gedraaid. Deelnemers aan de reünies betaalden jarenlang voor accommodatie hetzelfde als personen op dienstreis. Daarna werd ingevoerd dat alleen actief dienenden daarvoor in aanmerking kwamen, waardoor anderen astronomische kosten moesten betalen voor een nachtje logeren in een mess, soms voor jongeren met zijn tweeën op een kamer.. Ook dat werd teruggedraaid. De prijzen voor drank en het diner bleven echter aangepast aan de heersende trend en schappelijk gebleven. Was het eerder een herendiner, tegenwoordig kunnen de dames van docenten en geslaagde cursisten ook aanzitten. In totaal heb ik zo'n 22 keer die reünies meege maakt. Vanwege bezuinigingen is er veel veranderd. Zo kreeg ik als vlagofficier b.d. een dienstauto en een begeleidend officier tot mijn beschikking. De privati sering van het transport deed de auto wegvallen, de begeleidende officier bleef, soms met een eigen Mini in plaats van een ruime Vauxhall met chauffeur. Sedert de commandant van Cranwell niet meer de baas is van het Air Warfare Centre biedt hij bij bijeenkomsten geen accommodatie meer aan en worden VIPs ondergebracht in de diverse officiers- messes, die Cranwell rijk is, nu het bemanningsaan tal sedert de jaren vijftig is gegroeid van 2000 tot ca. 5500. Onlangs werd mij medegedeeld dat ik het langst lid ben van de Aries Association, maar niet de oudste in leeftijd. In 1946 betaalde ik voor 'levenslange' lid maatschap eenmalig 5 shillings. Dat was toen fl,3—of 1,4 Euro, nu is het 15 UK ponden, d.i fl 52,50 of 22,85 Euro. Van mijn cursusgenoten is het grootste deel ons ont vallen. Qua leeftijd was ik n.l. op mijn 22ste de jong ste op de cursus. Met Jimmy Wright en Ron Churcher heb ik lange tijd contact onderhouden. Sidney Banks van de le Spec.N cursus, die ook de Spec.N* heeft doorlopen en die vaak onze cursus begeleidde, werd een topman bij IBM en is nu de enige met wie ik contact heb. Terugkijkend op die periode van mijn loopbaan, kan ik met plezier zeggen, dat ik daardoor mijn blik dui delijk heb mogen verbreden en een dankzij de Spec.N. een nuttige inbreng heb mogen leveren, niet alleen op het gebied van de luchtvaart. Zoals gene raai vlieger Schaper, de toenmalige Vlagofficier MLD eens zei: 'Wees voorzichtig met oversteken, want 10.000 is een heleboel geld.' Noten: 1. De Vickers Wellingtons op Shawbury waren 2-motorige bommenwerpers gebouwd met een romp van geodetische aluminiumconstructie, bekleed met doek. De stermotoren waren Bristol Hercules van 1500pk. Er waren diverse ver sies. In totaal werden 11461 gebouwd. 2. Onze Handley Page Halifax was een 4-motorige zware bommenwerper van geheel metalen constructie uitgerust met 1600 pk Hercules stermotoren. Totaal werden 6176 in diverse versies gebouwd. 3. De Lancastrian was een omgebouwde 4-motorige Lancaster zware bommenwerper van geheel metalen con structie. ontdaan van mitrailleurkoepels, voorzien van twee extra navigatietafels, 7 passagierszitplaatsen en van extra tanks in het bommenruim en neus. waardoor het bereik over de 6500 km werd. De Lancaster had meren deels Rolls Royce Merlin lijnmotoren, zoals de Aries met 4 x 1500 pk. Bronnen: Eigen memoires: Aircraft of the RAF, Thetford, 1979; dictaten; dankzij dhr N. Geldhof diverse Flights International 24.5.45, 12.7.45, 5.9.46, 31.10.46, 30.1.47; AVRO aircraft since 1908, Jackson, 1965; diverse gesprekken met personen, die in dit artikel worden genoemd. 27

Spinner | 2003 | | pagina 27