SOTJIMAS, revolutionair monster, in het Militaire Luchtvaart Museum De Museumbende overviel het Militaire Luchtvaart Museum In het kader van de voorbereidingen voor de ten toonstelling 'Koninklijke Luchtmacht, 50 jaar tech nologie en kwaliteit', restaureren medewerkers van het Militaire Luchtvaart Museum een originele SOT JIMAS. Enige tijd geleden is de collectie van het Militaire Luchtvaart Museum verrijkt met dit bijzon dere voertuig. De voortgang van het project werd tij dens de Open Werkplaatsdagen, op 6 en 7 september jl., aan het publiek getoond. Van oudsher bezorgen ijsvorming en sneeuw op start- en landingsbanen de Koninklijke Luchtmacht in wintertijd de nodige perikelen. Nog lang werden deze winterse ongemakken met provisorische midde len bestreden, waarbij het banenstelsel vaak veel schade opliep. Inventieve luchtmachtmedewerkers op de Vliegbasis Volkel ontwikkelden in 1963-1964 een zogenaamde Sotjimas (Single Opposed Twin Jet Ice Meiter And Snowblower). Dit is een voertuig, voorzien van twee Derwent straalmotoren uit de Gloster Meteor, dat jarenlang dienst heeft gedaan bij het ruimen van sneeuw en ijs op deze Brabantse vliegbasis. Met het voertuig, dat op 19 maart 1964 zijn eerste proefrit maakte, was men in staat de start- en lan dingsbanen op spectaculaire wijze sneeuw- en ijsvrij te maken. Na het starten van de twee straalmotoren richtte men de blaasmonden schuin naar beneden, zodat de krachtige, hete luchtstroom haar werk kon doen. De Sotjimas bleek een interessant concept te zijn dat in de loop van de jaren *60 op andere vliegbases werd overgenomen en zo verder werd ontwikkeld. Het voertuig werd in 1967 gemodificeerd door vlieg tuigfabriek Aviolanda te Woensdrecht. Vervolgens omarmde DATIM (Depot Algemeen- Technisch en Intendance Materieel) het concept en produceerde, in lijn met het oorspronkelijke voorbeeld, een aantal sneeuw- en ijsbestrijders onder de naam SIJS (Straalturbine Ijs- en Sneeuwbestrijder). In de loop van de jaren '80 werd de Volkelse Sotjimas uit de roulatie genomen. Tegenwoordig worden sneeuw en ijs hoofdzakelijk bestreden met milieu vriendelijke chemische middelen. Medio december opent het Militaire Luchtvaart Museum de tentoon stelling 'Koninklijke Luchtmacht, 50 jaar technologie en kwaliteit'. De volledig gerestaureerde Sotjimas, oftewel het revolutionaire monster, vormt een onder deel van deze expositie. 4- Op vrijdag 30 mei jl. heeft de Museumbende een bezoek gebracht aan het Militaire Luchtvaart Museum. Voor het televisieprogramma bezoeken vijf jongeren, de presentator 'Sipke' en de televisieploeg regelmatig musea. De reden van de bezoeken wordt verhuld zodat een objectieve beoordeling mogelijk is. De musea worden beoordeeld op vijf factoren; 'Leren, Doen, Bijzonder, Uitstraling en Service'. In oktober worden de afleveringen van het televisiep rogramma 'de Museumbende' van de Avro hervat. De uitzending waarin het Militaire Luchtvaart Museum het onderwerp is, zal plaats vinden op zaterdagochtend 27 december, om 09.20 uur. Een herhaling van deze uitzending staat gepland op don derdag 1 januari 2004 (nieuwjaarsdag) om 16.40 uur. Beide uitzendingen zijn te bekijken op Nederland 3. Hoe ons museum wordt beoordeeld zal aan het eind van de uitzending bekend worden gemaakt. 4- De SOTJIMAS in opbouw in een der werkplaatsen van het MLM. 7

Spinner | 2003 | | pagina 7