Hans Berfelo De bekende eerste foto van de eerste gemotoriseerde vlucht door de gebroeders Wright op 17 december 1903 met een zwaarder-dan-lucht machine. Ze hadden een fietsenwinkel in Dayton, Ohio, waar ze trots op waren, toen ze hoorden van de dood van Otto Lilienthal. De gebroeders Wright, Wilbur en Orville, hadden met interesse de ontwikkelingen van Lilienthal gevolgd en besloten geld en tijd te investeren in het bestuderen van de mogelijkheid tot vliegen. Zij namen een van de meest vooraanstaande Amerikaanse ingenieurs in de arm. Octave Chanute, die al in 1894 een studie had gepubliceerd. Progress in Flying Machines. Hij had Lilienthals studies zeer nauw keurig gevolgd, nauwkeuriger dan wie ook in de Verenigde Staten. Chanute, toen al boven de zeventig, adviseerde de twee mannen, die tijdens hun vakantie in oktober 1900 op de winderige stranden van Kitty Hawk, North Carolina, een zweeftuig, met een spanwijdte van 17 voet testen. Geïnspireerd door succes gingen ze het jaar daarop naar een grote zandheuvel. Kill Devil Hill, ongeveer 4 mijl van Kitty Hawk, om zweef- tuigen te testen die groot genoeg waren om het gewicht van een man te dragen. De testen verliepen desastreus. Dit ontlokte Wilbur de uitspraak: "Nobody will fly for a thousand years". Desondanks gaven ze niet op. Integendeel, ze verdubbelden hun inspanning. Bij het testen van vleugelmodellen gebruikten ze een primitieve windtunnel en maak ten vorderingen met de draagmogelijkheden van verschillende vleugelprofielen. Ondertussen werkten ze aan de constructie van een lichte gasmotor. In september 1903 waren ze terug bij Kill Devil Hill. De nieuwe machine, "Flyer" gedoopt, de handels naam van hun fietsen, was gereed. Het was gemaakt van hout en linnen, bijeengehouden door een struc tuur van kabels, met een kleine motor, waarvan door middel van fietskettingen twee propellers werden aangedreven. De voorbereidingen voor deze tests hadden erg lang geduurd en over een aantal dagen zou het kerstmis zijn. Eindelijk, op 17 december 1903, was alles gereed. Het was 10.35 uur in de ochtend, vijf kleumende toe schouwers waren, naast de gebroeders Wright, aan wezig. Zij trotseerden de ijzige wind, die met 20 mijl per uur waaide. Ze starten de motor, schuddend door het draaien van de propellers werd het toestel tegengehouden door een kabel van een houten baan die ze hadden geconstrueerd. Op de kreet "Go!", acce lereerde de machine, schokte, begon te stijgen als een lompe vogel met reusachtige witte vleugels en maakte een "sprong" van ongeveer 120 voet. Succes!!! Ze probeerden het opnieuw, eenmaal, tweemaal, driemaal. Bij de vierde keer steeg de Flyer op tot enkele voeten boven de grond en vloog 852 voet in 59 seconden, maar met 27 mijl per uur tegenwind zou dat overeenkomen met een kwart mijl door de lucht. Het wonder was geschied. Een zwaarder-dan-lucht- machine, aangedreven door zijn eigen motor, had zichzelf en zijn piloot opgetild van de grond, gevlo gen en veilig geland. Het was 17 december 1903. 4- 8 'Oo JR^V

Spinner | 2003 | | pagina 8