Fiets van Messel Award voor de derde keer uitgereikt Gerson "Fiets" van Messel geldt als één van de pioniers van de Nederlandse luchtvaart. Via het Korps Wielrijders van de Landmacht ging hij naar de vliegopleiding in Soesterberg. Hij was jarenlang gezagvoerder bij de KLM en ging in 1956 met pensioen. Fiets was voor en na zijn pensionering een belangrijk pleitbezorger voor met name de historische luchtvaart. Op 16 augustus 1999 vloog hij in de Douglas DC-2 het laatste stuk naar Schiphol en werd na de landing op de schouders genomen. Op 24 januari 2000 over leed Gerson van Messel op 97 jarige leeftijd. Ter nagedachtenis aan deze markante figuur en ter promotie van de historische luchtvaart, heeft de Nationale Federatie Historische Luchtvaart in 2001 de 'Fiets van Messel Award' ingesteld. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand die zich op bij zondere wijze inzet voor de toekomst van de histori sche luchtvaart in Nederland. Op dinsdag 16 december werd deze uitreiking gevierd in de schitterende ambiance van het Stationsgebouw 1928 in het Themapark Aviodrome en dit jaar waren er drie genomineerden: Cor Oostveen. voorzitter van de Stichting Fokker G-l. De stichting zet zich al jaren in voor onderzoek naar deze legendarische jager en heeft zelfs plannen om een vliegende replica te bouwen. Ed Pellens, medewerker bij de DDA. Een autodidact die door studie en enthousiasme een plaats heeft ver overd in de historische luchtvaart van ons land. De jury bestaande, uit Martin Schroder, oprichter en oud-directeur van Martinair en luitenant-generaal b.d. Droste, oud-bevelhebber van de Koninklijke Luchtmacht hebben besloten dat de prijs dit jaar naar Harry van der Meer gaat. Harry is geen onbe kende in historisch luchtvaartland. Hij wordt beschouwd als Spitfire-specialist en was als zodanig één van de initiators van onze vliegende Spitfire. Jarenlang is hij als technisch conservator werkzaam geweest bij het Aviodome en sinds zijn pensionering in 1998 zet hij zich in voor het erfgoed van Koolhoven. De Bantam die nu in het Aviodrome staat te schitteren is één van zijn werken. Op het ogenblik is Harry van der Meer bezig met een boek over Koolhoven - een tien jaren project - en de bouw van een Koolhoven FK-51 voor het Militaire Luchtvaart Museum. De prijs werd uitgereikt door de voorzitter van de KNVvL, de heer C.J. van den Burg. Hij kwam met het verheugende bericht dat tijdens overleg met de Staatssecretaris van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Schultz van Haegen, besloten is dat de luchtvaartwet op de helling gaat. Dat levert in de toekomst waarschijnlijk meer lucht op voor de historische luchtvaart. In zijn dankwoord hield Harry een gloedvol betoog voor de erven Koolhoven. In de toekomst mogen we het één en ander verwachten. Daarna reikte de heer Hoekstra, directeur van het Kenniscentrum voor technisch vakmanschap het cer tificaat "Erkend leerbedrijf" uit aan de Koninklijke Luchtmacht Historische Vlucht. De heer Jan Schut van de KluHV zei in zijn dankwoord dat de histori sche luchtvaart de neiging heeft te vergrijzen. Initiatieven om jongeren voor deze tak van lucht vaart te interesseren juichte hij toe. "Omgang met jongeren maakt dat je jezelf ook jonger voelt" 4- 13

Spinner | 2004 | | pagina 13