1e It. vlieger H.H.J. Simons De luchtverdedigers otto ward van de Bandoengse hoogvlakte Belevenissen van de Harry Simons was eigenlijk verkeersvlieger bij de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappy (KNILM) nadat hij te Soesterberg was opgeleid tot res. 2e It. vlieger en hij in 1936 bij de KNILM werd aangenomen. In Indië kreeg hij als reserve militair vlieger een opleiding op de Glenn-Martin bommenwerper, maar met jachtvliegen had hij eigenlijk geen ervaring. Luitenant-vlieger Harry H.J. Simons 1943 - USA. foto: SLH, via G. Casius Aanvankelijk werden de KNILM-vliegers niet opgeroe pen voor militaire dienst, omdat de verkeersvliegtui gen in de oorlogsdagen al grotendeels voor militaire doeleinden werden ingezet, zoals evacuatievluchten vanuit de buitengewesten van de archipel, vervoer van gewonden naar het hoofdeiland Java, en post. materieel en militair personeel van en naar diverse vliegvelden in de archipel etc. Toen de vloot van de KNILM de nodige verliezen had geleden, konden een aantal vliegers gemist worden en zo werd o.a. Simons aangewezen als jachtvlieger. Zijn opleiding bestond uit enkele lessen luchtacrobatiek met de Bücker Jungmann lesvliegtuig, enkele oefenvluchten met de Brewster Buffalo en veel luisteren naar ande re ervaren vliegers, onder wie luitenant Bruinier die in Engeland bij de RAF heeft gevlogen en verant woordelijk was de Britse "air-battle techniques" aan de Indische jachtvliegers duidelijk te maken Zo werd Simons met luttele uren ervaring ingezet als jacht vlieger. Februari 1942. Simons meldt zich op de vliegbasis Andir bij zijn commandant, de le It. P. Tideman: "Dit is dan de le Afdeling van de Vijfde Vliegtuiggroep van de jachtafdeling van de Militaire Luchtvaart van het Kon. Ned. Indisch Leger (KNIL)" was zijn introduc tie. Deze afdeling bestond uit 12 Brewster Buffalo jachtvliegtuigen, 14 vliegers en grondpersoneel. De vliegtuigen stonden verspreid in de noordhoek van Andir en de vliegers waren gestationeerd in de Noord hangaar van het vliegveld, waar vijf kribben, een waterkraan en een stel houten stoelen en tafel het comfort moest opleveren van 's-morgens vijf tot 's-avonds half zeven. De communicaties werden ver zorgd door twee telefoons. Eén moderne huistelefoon voor de connectie met de stad via de veldcentrale en een tweede gammel draaiapparaat voor de directe verbinding met de grond-commandopost. Dit laatste apparaat maakte altijd een aarzelend geluid en "ik geloof zeker" zegt Simons, "dat ik dat typische geluid nooit en te nimmer zal vergeten!" Want als dit Startende Brewster Buffelo's vanaf het vliegveld Andir bij Bandoeng, foto: coll. O.G. Ward

Spinner | 2004 | | pagina 21