Lockheed L-12/212, Historie, Camouflage en Kentekens 1989 de KLu gedwongen werd over een andere taak- invulling na te denken, werd zij door de ontwikkelin gen al snel richting humanitaire missies en crisisbe heersoperaties gestuurd. Het boek is opgebouwd uit drie delen. In deel 1, Gestroomlijnd naar een nieuwe eeuw, wordt aandacht besteed aan de gevolgen die van het einde van de Koude Oorlog voor de NAVO had. Er wordt ingegaan op de diverse vormen van samenwerking van de KLu met andere Europese luchtmachten en de wijzigingen van de commandostructuren in de afgelopen jaren. In het tweede deel van het hoofd stuk wordt ingegaan op de logistieke ondersteuning en opleidingen bij de Koninklijke Luchtmacht. In deel 2, De pijlers van airpower, wordt nauwgezet aandacht besteed aan de vier hoofdwapensystemen van de KLu: gevechtsvliegtuigen, helikopters, geleide wapens en transportvliegtuigen. Er wordt ingegaan op de verkleining van de F-16 vloot en de concentra tie daarvan op drie vliegbases, de mid-life-update en de vervanging binnen afzienbare tijd. In het hoofdstuk over de helikopters staat de SAR- vlucht en de transformatie van de Groep Lichte vlieg tuigen naar de Tactische Helikoptergroep KLu cen traal. Daarbij komt uitgebreid het verwervingsproces van de Chinook- en Cougar-transporthelikopters en de Apache-gevechtshelikopter aan de orde. Toen na de val van de muur de geleide-wapengordel in Duitsland geen bestaanrecht meer had, werden deze teruggetrokken en geconcentreerd op De Peel. Het hoofdstuk over de Geleide wapens gaat verder in op de toegenomen aandacht voor de bestrijding van ballistische raketten en op grootschalige oefeningen. Het hoofdstuk over de transportvloot behandelt de uitfasering van de F-27 en het beleid dat geleid heeft tot de keuze voor meerdere typen. In een aantal afzon derlijke paragrafen wordt ingegaan op de verwerving van de KDC-10's, de C-130's, de Fokker 60's, de Gulfstream en de Fokker 50's. De daardoor zo noodza kelijke uitbreiding van de infrastructuur en de organi satie op Eindhoven krijgt eveneens aandacht. In deel 3, Inzet zonder grenzen, het meest omvangrijke deel van Crossing the Border, wordt de inzet van lucht machteenheden en -militairen in het kader van vre des- en humanitaire missies beschreven. Humanitaire missies naar Roemenië, Rwanda, Zaïre en Angola worden beschreven, evenals operaties ten gevolge van natuurrampen in het Caribische gebied, maar ook de hulp verleend bij de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam komen aan de orde. De vredesoperaties komen aan bod, zoals de inzet tij dens de Golfoorlog van 1991 en de hulpverlening aan de Koerden daarna. De inzet in Cambodja en Thailand en in de Hoorn van Afrika. In de laatste delen wordt uitgebreid ingegaan op de activiteiten van de luchtmacht en individuele lucht- machters op de Balkan, waarna de inzet van de Koninklijke Luchtmacht tijdens de Kosovo-oorlog het boekwerk besluit. Dit werk van Drs Erwin van Loo kan met recht een standaardwerk worden genoemd. Zeer gedetailleerd wordt op alle feiten ingegaan. Dit is zo goed mogelijk gebleken, omdat de geschiedenis zo recent is en bijna alle betrokkenen nog in leven. Deze zo gedegen geschiedschrijving zal niet gauw worden overtroffen. Dit boekwerk is uiteraard een must voor een ieder die is geïnteresseerd in het wel en wee van de Koninklijke Luchtmacht. Hans Berfelo Gerard Casius, Lockheed L-12 212. Historie, Camouflage en Kentekens. Samengesteld, geproduceerd en uitgege ven door Luuk Boerman Dutch Decal, 24 pagina's, 49 foto's en 17 zijaanzichten in kleur. Het boekwerk is de eer ste in de nieuwe serie Dutch Profile. Deze serie komt tot stand op initiatief van Luuk Boerman, bekend van Dutch Decal en één van de schrijvers van het standaardwerk De geschiedenis van Camouflage en Kentekens op vliegtui gen van de Nederlandse Strijdkrachten. Het is de bedoeling dat deze serie Nederlandse mili taire maar ook civiele vliegtuigen behandelt. De nadruk van de deeltjes zullen liggen op de 25

Spinner | 2004 | | pagina 25