50 jaar Koninklijke Luchtmacht In aanwezigheid van meer dan 300 gasten overhandig de de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten Luitenant- Generaal D.L. Berlijn aan Prins Bernhard het eerste exemplaar van het boek Crossing the Border. De Koninklijke Luchtmacht na de val van de Berlijnse Muur. In deze prach tige studie van de hand van Drs. Erwin van Loo, weten schappelijk medewerker van de Sectie Luchtmachthistorie, is de geschiedenis van de KLu in de eerste jaren na de Koude Oorlog geboekstaafd. Na de overhandiging van het boek opende de BDL de expositie 50 jaar Koninklijke Luchtmacht. Van collectieve ver dediging tot mondiaal maatwerk Met de opening van deze tentoonstelling beschikt het MLM nu voor het eerst sedert zijn oprichting in 1968 over een presentatie, waarin een afgerond beeld wordt gegeven van de ont wikkeling van de Koninklijke Luchtmacht sedert de Tweede Wereldoorlog. De expositie werd door de direc tie van het MLM in samenwerking met het Groningse samenwerkingsverband Museumzaken ontwikkeld. Vlucht van de Eeuw De theatervoorstelling Vlucht van de Eeuw door het MLM, in het kader van 100 jaar vliegen, in samen werking met Pandemonia Science Theater ontwik keld, werd vanaf midden december opnieuw een aantal keren bij de F-16 in de Vreeburghal uitge voerd. In 2004 gaan we door met deze zeer succesvol le voorstelling. Museumbende Een mooi resultaat leverde ook het programma Museumbende van de AVRO op. De aflevering over het MLM, opgenomen eind mei 2003, werd op 27 decem ber op Nederland 3 uitgezonden en vervolgens op 1 januari nog eens herhaald. Het MLM werd in deze uitzending door een vijfkoppige jury beoordeeld op vijf factoren: service, leren, bijzonder, doen en uit straling. De jury kwam tot de volgende score: service 9, leren 8, bijzonder 9, doen 9 en uitstraling 9. De Van collectieve verdediging tot mondiaal maatwerk In de nieuwe expositie in de Vreeburghal passeert een halve eeuw geschiedenis van de Koninklijke Luchtmacht de revue. Ruim 35 jaar stond de geschiedenis van de Koninklijke Luchtmacht in het teken van de Koude Oorlog. Tot 1989 gold de collectieve verdediging in NAVO-ver- band als uitgangspunt voor haar optreden. Sinds de val van de muur in 1989 is de focus sterk gewijzigd. De Koninklijke Luchtmacht heeft sindsdien vooral mondiaal geopereerd en daarbij al dan niet in samenwerking met andere landen voor maatwerk gezorgd. In de expositie staan de jaren 1953,1978 en 2003 centraal. De tentoon stelling brengt zo drie totaal verschillende luchtmachten tot leven. Die van 1953, het jaar waarin de Koninklijke Luchtmacht in opbouw was en zelfstandig werd, die van 1978, toen de Koude Oorlog, na enige jaren van dooi, weer opleefde en de invoering van de F-16 voor de deur stond en die anno 2003, waarin zij met al haar wapensystemen deel nam aan crisisbeheersingsoperaties, maar zich tegelijkertijd ook met nieuwe bezuinigingen geconfronteerd zag. De geweldige dynamiek en het vakmanschap die de Koninklijke Luchtmacht vanaf haar ontstaan hebben gekenmerkt, zijn echter gebleven. 9

Spinner | 2004 | | pagina 9