keurig werkende hoogtemeters. Voor de uitvoering van een instrumentenvlucht waren voor een goedge- oefende piloot in principe benodigd: een goed kom pas, een snelheidsmeter, de bochtaanwijzer, een dwarshellingmeter en langshellingmeter en een goede hoogtemeter. Met name de gyroscopische bochtaanwijzer in de vorm van een kunstmatige horizon heeft daarbij een belangrijke en beslissende rol gespeeld. Franz Drexler, toenmalig bedrijfsleider van de EFKA Versuchsabteilung" in Döberitz, ontwik kelde waarschijnlijk als eerste technicus al geduren de de Eerste Wereldoorlog een elektrisch gedreven kunstmatige horizon. Parallel aan deze ontwikkeling bouwde ook de firma Anschütz b Co uit Neumühlen bij Kiel op dezelfde basis als Drexler een elektrisch gedreven horizon. Deze vinding werd sedert 1917 met succes op Duitse watervliegtuigen toegepast voor de uitvoering van lange-afstandvluchten2. In 1923 introduceerde de arts Dr. Th. Rosenbaum in Duitsland een luchtnavigatie-instrument met inge bouwde kunstmatige horizon. Ook dit tolmecha- nisme was elektrisch gedreven. De benodigde span ning werd via een windgedreven generator opge wekt. Dit combinatie-instrument werd onder de naam Gyrorector door de firma Gyrorektor GmbH in Berlijn op de markt gebracht3. Ook in Engeland zat men niet stil. Daar was het RAF Captain G.H. Reid die een tolinstrument ontwikkelde onder de naam Control Indicator. Met dit instrument verkreeg de vlieger een aanwijzing omtrent de bewe ging van het vliegtuig in drie richtingen. Een boven de aanwijsplaat van dit instrument geplaatste rij lampjes gaf bij oplichten de vlieger een idee aan gaande de stand van zijn langsbesturing. Een hori zontale rij rode (linkerbocht) en groene (rechter- bocht) lampjes, eveneens met aanwijzing in graden, gaf hem een indicatie van de gyroscopische bocht aanwijzer. In het midden van het paneel was een snelheidsmeter gemonteerd. Het Reid-instrument werd door Vickers Ltd. gefabriceerd. Alle genoemde instrumenten vertoonden het nadeel van een aan zienlijk gewicht gekoppeld met nogal forse afme tingen. Verder bleek de aflezing in de praktijk niet geheel probleemloos te zijn4. In Frankrijk ontstond eind jaren twintig de Badin "Controleur de Vol". Dit was eveneens een kunstmatige horizon gecombineerd met een snelheidsmeter, die Franse vliegers tijdens hun lange-afstandvluchten op hun instrumentenbord hadden gemonteerd. Ook de KLM heeft deze Franse vinding enige tijd in de cock pits van haar Fokker-vliegtuigen gebruikt. De hierbij luchtgedreven tol had in vergelijking met vorige elektrisch aangedreven instrumenten het grote voor deel van een eenvoudiger samenstelling, goedkopere aanschaf, gemakkelijker onderhoud en vertoonde een lichter gewicht. Bij vliegen in wolken kon bevrie zing van bepaalde onderdelen plaatsvinden. Dit kon worden voorkomen door de instrumentkast op de inlaatleiding van de motor aan te sluiten5. Voortbordurend op de Duitse experimenten uit de periode 1917 -1921 is het vooral The Sperry Gyroscope Company in New York gelukt een eenvou dige, bruikbare en vooral betrouwbare kunstmatige horizon te fabriceren. Het is veelzeggend dat de Duitse industrie (Asktfniü-Werke), in plaats van de eigen vindingen van eertijds verder te vervolmaken, in 1932 voor kapitalen de licentiebouwrechten van Sperry aankocht6. Ook in Groot-Brittannië werd een dochterfirma van Sperry opgericht, die de concur rentiestrijd met de firma's Pioneer en Smith moest aanbinden. De door Sperry ontwikkelde kunstmatige horizon wordt tot op de huidige dag nog steeds toe gepast. De Sperry horizon geeft voortdurend een visueel beeld van de werkelijke vliegstand ten opzichte van de horizon. Een vast op de wijzerplaat afgebeeld miniatuurvliegtuigje en een brede streep die de hori zon voorstelt geeft de vlieger aanwijzing welke stuur- beweging gemaakt moet worden om weer evenwijdig met de horizon te komen. De hellingstand wordt daarbij in graden aangegeven. De positie van het miniatuurvliegtuigje boven of onder de horizon geeft bovendien de mate van stijgen of dalen aan. De tol wordt aangedreven door lucht, aangezogen uit een venturibuis of door een luchtpompje, en draait in horizontale stand om een verticaal geplaatste as. De aandrijflucht heeft daarna nog voldoende druk om via uitlaatopeningen onder het tolhuis vier straalpijpjes te passeren. Een vernuftig uitgevoerd systeem zorgt er vervolgens voor dat de tol, onafhan kelijk van de uit te voeren vliegbeweging en daarmee samenhangende schommelingen, steeds de horizon aanwijzing handhaaft7. De eerste blindvlucht Met name in de Verenigde Staten werd midden jaren twintig het uitvoeren van koersvluchten met behulp van blindvlieginstrumenten (koerstol en kunstmati ge horizon) in combinatie met het gebruik van radio peilingen beproefd. Het is vooral te danken aan de financiële steun van de industrieel en filantroop Daniel Guggenheim dat deze proefnemingen groot 10

Spinner | 2004 | | pagina 10