ïi De Sperrykunstmatige horizon. succes opleverden. Guggenheim was in 1926 verant woordelijk voor de oprichting van het Fund for the Promotion of Aeronautics. Onder auspiciën van dit fonds ontstond op Mitchel Field. N.Y. het Full Flight Laboratory. Deze "denktank" stond onder leiding van Professor William G. Brown, afkomstig van het Massachusetts Institute of Technology (MIT). Voor de praktische uitvoering van de proeven werd de luite nant Jimmy Doolittle van het U.S. Army Air Corps aangetrokken. Het Laboratorium schafte twee vlieg- Officier der Marine Stoomvaartdienst der 2e klas H. Woudenberg. De foto dateert van 1927 en werd genomen in zijn kantoor (met bed!) op het Marine Vliegkamp "de Mok". Foto: IMH. tuigen aan. een Consolidated NY-2 schoolvliegtuig - toen vooral bekend vanwege zijn robuuste construc tie - en een Vought Corsair 02U-1 marinevliegtuig, dat speciaal voor het uitvoeren van overlandvluchten werd bestemd. Bij de NY-2 tweezitstrainer werd de achterste stuurkuip voorzien van een blindkap, die als een markies kon worden open en dichtgeklapt. Op het dashboard werden als proef blindvlieginstru- menten van divers fabrikaat gemonteerd. Uiteindelijk bleken de Sperry kunstmatige horizon en koerstol in combinatie met een Kollsman precisie- hoogtemeter de beste resultaten te geven. Vervolgens beproefde Doolittle onder de kap de uitvoering van bakenlandingen. Uit veiligheidsoverwegingen wer den deze vluchten aanvankelijk samen met zijn col lega Lt. Ben Kelsey uitgevoerd. Nadat de nadering met behulp van een landingsbaken voldoende beoe fend was, meende Doolittle genoeg ervaring en zelf vertrouwen te hebben opgebouwd om een volledige koersvlucht onder de kap te vliegen. In de ochtend van 24 september 1929 startte hij onder een dikke mist in de NY-2 vanaf Mitchel Field. Na een driehoek van 15 mijl met behulp van de aanwezige radioba kens te hebben afgelegd, werd de NY-2 tien minuten later volgens de door hem zelf ontwikkelde landings procedure veilig op de grond gezet. De eerste geheel onder de blindvliegkap uitgevoerde vlucht, inclusief start en landing, was een feit geworden!8 Een kunstmatige bochtaan wijzer van Nederlandse origine Het is waarschijnlijk minder bekend dat ook in Nederland aan de ontwikkeling van een gyrosco- pische horizon werd gewerkt. De verantwoordelijke persoon voor dit onderzoek naar een bruikbaar in strument was de toenmalige Officier van de Marine Stoomvaartdienst der 2e klas H. Woudenberg. Voor de uitvoering van langdurige vluchten boven zee had de Marine Luchtvaartdienst reeds vanaf 1920 de Drexler bochtaanwijzer in de Van Berkel WB geïntro duceerd. Om al genoemde redenen bleek de toepas sing van dit Duitse instrument in de praktijk niet te voldoen. De aanschaf van de toen moderne Dornier Wal vliegboten voor de Indische Marine gaf aanlei ding tot een nieuwe zoektocht naar een bruikbaar vervangend instrument. Dat diende naast de inge bouwde dwars- en langshellingsmeter op het instru mentenbord van de Dorniers te worden gebruikt. Ook al vanwege plannen betreffende het overvliegen van drie Wal vliegboten na de fabrieksafievering uit SttftlY

Spinner | 2004 | | pagina 11