Van Berkel WA registratie W.60 ("gemoderniseerde" uitvoe ring met BMW W motor), uitgerust met D.T. en de Tol van Woudenberg". Het molentje en de aanzuigbuis is hoog boven het bovenste vleugelvlak geplaatst. Foto: IMH via H.J. Hazewinkel. Pisa naar Indië was de Marine zeer geïnteresseerd deze toestellen van een nieuwe betrouwbare bocht aanwijzer te voorzien. Al snel moesten deze plannen voor een Indiëvlucht evenwel tot het voorjaar van 1929 worden uitgesteld. Waarom de Marine OMSD Woudenberg de gelegen heid gaf zelf een dergelijk instrument te ontwikke len is niet bekend. Waarschijnlijk werd dit initiatief gezien als een goede aangelegenheid om de inventi viteit onder de MLD-technici aan te wakkeren. Het met eigen middelen fabriceren van allerlei vliegtuig- accessoires werd in die tijd van hogerhand - ook uit kostenoogpunt - sterk gestimuleerd. De toch al krap pe marinebegroting voorzag in die dagen financieel niet in de aanschaf van dergelijke moderne vliegtuig apparatuur. In mei 1927 verscheen in de Nederlandse luchtvaart pers het eerste bericht van Woudenberg's kunst matige horizon. In tegenstelling tot reeds bestaande instrumenten had dit tolinstrument het voordeel van een gering gewicht, terwijl het als eenvoudig en absoluut betrouwbaar werd omschreven. Gecombineerd met een gewone dwarshellingmeter gaf het aanwijzing of het vliegtuig een rechter dan wel een linkerbocht maakte. Daartoe was de tol iets 12 Figuur A. Figuur B. boven het zwaartepunt opgehangen. Bij het maken van een bocht was het optredende koppel juist gelijk aan het moment "optredende centrifugaalkracht x afstand zwaartepunt tot ophangpunt", maar dan tegengesteld gericht. Om dit te kunnen bereiken diende het vlak van de tol in geval van rechtlijnige vlucht evenwijdig te zijn met het verticale vlak door (**"T 0.'

Spinner | 2004 | | pagina 12