Tolletj e 2de afdeling Woudenberg rm Herinneringen over het u Officier der Marine Stoomvaartdienst der 2e klas Hendrik Woudenberg werd op 25 september 1893 te Zutphen geboren. Hij kwam op 6 augustus 1914 als Adjudant-machi nist in marinedienst. Zijn benoeming tot Officier-machinst 3e klas volgde op 1 augustus 1917; de bevordering tot Officier-machinist vond plaats op 22 december 1920. Per 5 april 1923 werd hij ingevolge de vervanging van het Korps Officieren-machinist door het Korps Officieren der Marine Stoomvaartdienst overgebracht in dit Korps als OMSD 2. Als toenmalig Officier Machinist der 3e klas werd hij op 6 september 1920 op het marinevliegkamp "de Kooij" geplaatst met de opdracht zich alle technische problemen betreffende de luchtvaart eigen te maken". Al in januari 1921 werd hij voor dit doel gedetacheerd te Soesterberg, toen nog steeds de bakermat van de militaire luchtvaart. Veertien maanden later werd hij teruggeplaatst bij de Technische Dienst op "de Kooij". Hij bleef als OMSD 2 afwis selend op "de Kooij" en "de Mok" betrokken bij het tech nisch gebeuren van de MLD. Op 8 december 1924 werd hij benoemd tot Chef Technische Dienst op "de Kooij". Deze snelle carrière had hij beslist te danken aan zijn uitzonder lijke technische kennis en inzicht. Bovendien verkoos hij zijn marineloopbaan op een voor die tijd ongebruikelijke manier uitsluitend bij de nog jonge vliegdienst door te brengen. Dat heeft hem ongetwijfeld zijn bevordering tot le klas gekost. De "2'Agalon"-uitmonstering kon hij in die tijd alleen ontvangen door te slagen voor het examen in zijn oorspronkelijke vakgebied van de scheepsvoortstuwing. Daarnaast was tevens een kortstondige scheepsplaatsing vereist om de nodige ervaring in "de krukput" op te doen, alvorens de bevordering kon plaatsvinden. Op 12 december 1928 vertrok Woudenberg met het s.s. "Tjerimai" naar Nederlands-Indië. Daar werd hij op het marinevliegkamp Morokrembangan bij de TD geplaatst. Op lójanuauri 1931 ging hij met eetvol ontslag om daar na als burgeremployé bij de Technische Dienst van de MLD te Soerabaja te worden geplaatst. Op 6 november 1936 volg de zijn benoeming tot OMSD le klas in de Marine Reserve. Als zodanig werd hij op 1 oktober 1938 eervol ontslagen. Woudenberg eindigde zijn carrière bij de Indische MLD als Afdelingshoofd bij de Technische Dienst. Na de capitulatie van het KNIL werd hij door de Japanners krijgsgevangen gemaakt, maar overleefde de oorlog. Hij overleed op 27 juni 1975 te Amstelveen. We werkten van 7 uur in de morgen tot 1 uur 's-middags, dan ging je naar huis voor de lunch en daarna een afternoon siësta en dan ging je uit, finish. 's-Zondags zwemmen in Tjikini. Het voornaamste was vliegen natuurlijk, minstens tien uur in de maand anders kreeg je nietje volle vliegtoelage uitgekeerd. Aan het eind van de maand werd een kist volgeladen met degenen die nog geen 10 uur hadden en die bleef dan in de lucht tot de laatste man aan die voorwaarde had voldaan. Er werd. als ik me goed herinner, regelmatig met oefen-bommetjes gegooid en met mitrailleurs 16 99

Spinner | 2004 | | pagina 16