Ton de Vries Ons Museum toont op het ogenblik m.b.v. drie "momentopnamen" de Koninklijke periode van de Luchtmacht. Twee van die momenten liggen in de Koude Oorlog. Van de 40 jaar die de koude oorlog heeft geduurd heb ik er ruim 30 in 's Konings wapenrok beleefdvan 1958 tot het einde in 1989. Yóur Master's Voice 1958/'59, Kasteel van Breda, tweede verdieping. Wij. 45 le jaars Luchtmachtcadetten, liggen evenals 100 le jaars van de Landmacht, eindelijk in onze stapel bedden, enkelen twee hoog en onder toezicht van een "hokschoft" (3e jaars) op elk "hok". De zoveelste afknijpdag zit er op, bedoeld om onze lichamelijke en mentale conditie zo snel mogelijk op het gewens te peil te krijgen dat de 150, eveneens in het kasteel gelegerde, 2C en 3C jaars al hebben bereikt. Het holst van de nacht nadert. Plotseling tumult, "Reveille" wordt geblazen, kamerdeuren worden opengegooid, licht ontstoken, er wordt gebruld en gepord. "Opstaan, ALARM! Appèl op de binnenplaats, over 10 minuten, gevechtskleding. gevechtsbepakking". Bij de hokken links en rechts klinken dezelfde geluiden. Al gauw volgt gekreun, steunen, kraken van bedden, gemor, gestommel, piepen van stalen kastdeuren, hier en daar een klap: helm, "pukkel", pionierschop en meer van dergelijk gerij stort van een kast op de houten vloer.... De eersten rennen weldra bonkend over de gang. klapdeuren slaan, laarzen stampen en trappelen de stenen wenteltrappen af naar de bin nenplaats vanwaar nu ook rumoer opstijgt dat hol klinkt van onder de galerij bij de wapenkamer. Daar worden de geweren Garand uit de rekken genomen en tegen de stroom in naar buiten gedragen, waarbij bepakte lichamen elkaar verdringen om het eigen wapen of weer de deur te bereiken. Nog steeds heb ben we geen idee wat er aan de hand is. Verontwaardiging alom over deze rotstreek: alarm op dit tijdstip na de beproeving van de dag. Op de Een van de kenmerken van die periode bestond uit de veelvuldige alarmering van staven en onderdelen om de paraatheid te testen, vaak gevolgd door oefe ningen "op papier" en/of "daadwerkelijk" te beoefe nen maatregelen en activiteiten die onder gesimu leerde omstandigheden moesten worden uitgevoerd. Tegenwoordig heeft men te maken met andere ver houdingen tussen papier, simulatie en realiteit, waarbij "papier" wordt verdrongen. Dat wil overigens niet zeggen dat er minder papier aan te pas zou komen. Wel zal dat inhouden - zo stel ik mij voor, ik ben er niet meer bij - dat het nu minder gemakkelijk is om opgedragen maatregelen "uitgevoerd" te ver klaren zoals nogal eens voorkwam. Vaak was het ook frustrerend de hoogste prioriteit te moeten geven aan de "papieren" of gesimuleerde situatie terwijl de dagelijkse werkelijkheid om aandacht of actie schreeuwde of werd genegeerd. Ter illustratie enkele voorvallen. Op de binnenplaats van de KMA peletonsgewijs opstellen. 18 ALARM!

Spinner | 2004 | | pagina 18