binnenplaats begint inmiddels het groeps- en pelo- tonsgewijs opstellen, dat doorgaat tot alle 300 cadet ten in het gelid staan met evenveel geweren aan de voet op de klinkertjes geknald, ook bij de 86 rechter Luchtmachtkistjes (de echte Luchtmacht heeft UZI's, die je niet op de grond zet). De Eerste Officier (Cavalerist), tevens Commandant van het Cadettenbataljon. ziet ons Luchtmachtpeloton blijkbaar (evenals wijzelf) als "Fremdkörper". Hij pareert onze opmerkingen (je mocht je natuurlijk niet onvergenoegd, laat staan verontwaardigd, betonen) met de mededeling dal het "van jullie eigen baas" komt. Hij doelt daarmee op de Supreme Allied Commander Europe (SACEUR), destijds voor het eerst een (Amerikaanse) Luchtmacht-generaal begonnen. Vrijwel tegelijk kwam ook het bericht dat een flink aantal "Kaasjagers" aan het landen was, waarop een stem uit de menigte om de bar opklonk: "is dit echt of is het Fallex?". Beide situaties waren mogelijk, want wellicht was Eindhoven uitwijkveld voor Twenthe waar de F-86K(aasjagers) waren gesta tioneerd. die uiteraard ook aan nachtvliegen deden. Daarnaast was het gebruikelijk om tijdens staf-oefe ningen, waarbij de onderdelen "input" moesten leve ren, "op papier" vliegtuigen te laten weghelpen of zelfs inzetten vanaf daarvoor aangewezen NAVO- bases. Welke van deze mogelijkheden aan de orde was wist de momentele bevolking van de Officiersmess niet. het eigen kabaal en de afstand tot de landingsbaan waren voldoende om "echt" niet zonder meer te kunnen uitsluiten. Onderweg naar Met de naverbrander aan starten de F-86K's in het begin van de avond. Is dit echt, of? Twee jaar later, in '60. bracht ik de maand septem ber "in stage" door op de Vliegbasis Eindhoven. Op een avond die in de Officiersmess bekend stond als "grote social" was er tevens nachtvliegen. Een gele genheid die de Chef Technische Dienst, onder wiens hoede ik daar verbleef, wilde aangrijpen om mij en mijn medestageair een vlucht met een T-33 te laten meemaken. Zijn gelobby in het rumoer om de bar resulteerde echter in een afwijzing door de betrok ken vliegers. Dat was jammer, maar het had natuur lijk wel enige tijd onze aandacht volledig opgeëist. Groot was dan ook de verrassing toen bleek dat inmiddels de basis in rep en roer was vanwege een ALARM: de door routiniers verwachte (jaarlijkse) oefening "Fallex" voor staven (ingeleid met een paraatheidstest die ook de onderdelen betrof) was het veld werd al ras duidelijk dat het om papier ging: voor ons de tweede teleurstelling van die avond. Recce-vliegtuigen? Dat inzetten van "papieren" vliegtuigen vanaf NAVO- bases waar ze "vreemd" waren heeft wel vaker verwarring gesticht. In een bundeltje papieren die ik heb bewaard trof ik mijn eerste verslag van een oefe ning aan: "Fallex 62". Deze ervaring heeft geleerd dat je voor het plezier in dit werk het spel zo veel moge lijk moet meespelen: een beroep op de eigen en andermans fantasie loont, zolang de gang van zaken maar niet wordt gefrustreerd. Plaats van handeling is Vliegbasis Woensdrecht. Het operationele 326- Squadron is al enige tijd weg, de Jachtvliegopleiding is Transitievliegopleiding (TVO) geworden met T-33's 19

Spinner | 2004 | | pagina 19