Een English Electric Canberra, een Engelse bommenwerper, waarvan ook een fotoverkenningsversie bestond. zelfs rapportagecodes bij. De M-103 bij Aviolanda (tegenwoordig Fokker Aircraft Services) voeren we op als gereed binnen 3 dagen. Toch spel? Jazeker: om 05.20Z komt de opdracht "z.s.m. ter beschikking te doen stellen 6 S-ll vliegtuigen met gronduitrusting. gereedschap, special to type tools, handvoorraden, pre-issue stock, alsmede 8 vliegers, benodigde grondpersoneel, tentenmateriaal, keukenuitrusting, noodrantsoenen voor 4 dagen en transportmiddelen". (incl. 2 ex RT-33's). Aan de rand van het "oude veld" vindt men de Elementaire Vliegopleiding (EVO) en de Vlieginstructeursopleiding (VIO) op Fokker S-ll, een aantal stafgebouwen en diverse hangars, werkplaat sen en magazijnen en de Straalmotorenwerkplaats. Ook het z.g. "Kremlin" bevindt zich daar: dat is de staf van de Technische Dienst, ook op andere bases vanuit de uitvoerende sector zo aangeduid sinds de invoering van het Centraal Geleid Onderhoud (CGO), een van oorsprong Amerikaans systeem voor de bedrijfsvoering. (Men vond het nogal centralistisch). De oefening duurde ca. 9 x 24 uur, ik had m.i.v. de tweede dag steeds dienst als Celhoofd Technische Dienst buiten de normale diensturen. Er waren diverse cellen, zoals Operaties, Materieel en Motortransport die het spel moesten spelen terwijl de rest van de basis zich met de dagelijkse gang van zaken onledig hield. De eerste avond bracht ons een drietal Canberra's en een Pembroke (transportvliegtuig) afkomstig van RAF Brüggen (West Duitsland). Op de tweede dag om 12.45Z zijn vijf Canberra's gereed gemeld. Om 16.45Z werd gevraagd om "Recce-vliegtuigen t.b.v. de staf* (verkenningsvliegtuigen). Kennelijk nog niet enthou siast voor het spel geven we als antwoord: Geen RT-33 beschikbaar, de Canberra's zijn bommenwerpers. Vijf minuten later geven we door: M-102 (RT-33) is op Deelen. Om 23.45Z wordt geopperd dat de Canberra's misschien PR.7's zijn. dus recce-kisten: er wordt nu gesproken over nummers van startpatronen. Om 00.10 Z wordt vastgesteld: we hebben vijf Canberra's PR.7 ingedeeld en serviceable (het spel kan beginnen). Om 01.05Z order van staf BDL/CLV: T-birds zijn niet "operationeel', niet meer doorgeven op vliegtuig- status. Jammer, minder spel. Om 03.50Z tegenorder van BDL/CLV: (R)T-33 toch opgeven. We krijgen er Er volgt nu een reeks opdrachten en gereedmel- dingen waaruit blijkt dat de diverse deelnemers het spel inderdaad spelen. De S-ll vlucht blijkt om 10.05Z een naam te hebben, t.w. "Pelgrim" en Commandant Nr 1 Instructiesquadron krijgt van ons (TD-cel) op welke kisten worden ingedeeld (CGO!): personeel moet hij aanwijzen uit eigen gelederen. Om 12.40Z krijgen we bericht dat onze zeven Piper Cubs een uur geleden naar Ypenburg zijn vertrokken en daar blijven. Om 17.00Z wordt gemeld dat "Pelgrim" is gestart, naar later blijkt zijn ze naar Wassenaar. Dat waren dus de "Recce- vliegtuigen t.b.v. de star? Of waren het die Piper Cubs? Pelgrim 1 of 7 Piper Cubs. 20

Spinner | 2004 | | pagina 20