Met de papieren Canberra's is drie dagen lang. voor dat - traditiegetrouw - de bom viel. niets gedaan en daarna al helemaal niet. Uit wat er zich verder afspeelde blijkt vooral dat in die tijd de strategie van (dreigen met) "Massale Vergelding" en het ondergaan van de gevolgen werd beoefend. Een maand later beleefde de wereld de Cubaanse Rakettencrisis. Ik kan me niet herinneren dat daar van iets op Woensdrecht is doorgedrongen - het moet toch wel! Vreemd. Basisweekdienst, die o.m. de Commandant vertegenwoordigde bij diens afwezigheid buiten de normale diensturen. Dat wil zeggen: hij haalde vrijdags aan het eind van de middag een tas met instructies en eventuele bijzonderheden op bij de secretaresse en verbleef vervolgens tot maandagmorgen in de mess of in de voor deze functionaris bestemde kamer in een nabijgelegen legeringsgebouw. Op maandagmorgen leverde hij genoemde tas weer in, aangevuld met hetgeen hij in het Journaal had vermeld, om hem tegen half vijf weer op te halen. En zo voort tot hij kon verzuchten: TGIF (Thank God It's Friday). In het najaar van '63 was het mijn eerste beurt. De inhoud van de tas was interessant, want het alarm- boek dat daar in zat gaf enig inzicht in wat er zoal bij ALARM en het opvoeren van de paraatheid moest gebeuren. Op Woensdrecht had ik dat node gemist. Afgezien van de niet eenvoudige taak te zorgen dat het 's avonds in de mess niet echt uit de hand liep als de habitués eindelijk de daad bij het woord voeg den en op huis aan gingen, was de week voorspoedig verlopen. Nog maar één nacht en het zou er opzitten en één slaapmutsje leek wel verantwoord. In ieder geval was het mutsje effectief geweest, want toen in de kleine uurtjes de telefoon rinkelde voelde het alsof ik uit een diepe put met ijskoud water omhoog moest komen om de hoorn op te nemen. Schokkend over mijn hele lijf en klappertandend hield ik het zware bakelieten ding aan mijn oor en vernam de Jobstijding: "Quick Train effective...." met een Z-tijd. Zo snel mogelijk terugbellen om het bericht te verifiëren: nog steeds schokkend draaien aan de slinger en wachten, draaien, wachten tot de centralist, die in z'n eentje het op gang komend alarmeringsverkeer moest verwerken, op de lijn kwam, de opdracht aannam en verdween. Bel Henk maar! Een jaar later was ik geplaatst bij het Depot Vliegtuigmaterieel (DVM) op de Vliegbasis Gilze-Rijen en le Luitenant geworden. De Commandant van dit onderdeel van het Commando Depots Materieel Luchtmacht (CDML) genoot de status van zelfstandig onderdeel(scommandant) met volle teugen en kosten noch moeite werden gespaard om die zelfstandig heid te consolideren en elke mogelijke bedreiging er van te pareren. Wij hadden dan ook een eigen Officiersmess op de Basis Kamp Princebosch, waar ook het Aan- en Afvoersquadron Zuid was gevestigd, een bloeiend messleven en een eigen Officier van Even respijt: gauw een radiatorkraan openen. Het duurt erg lang voor een eenmaal afgekoelde grote kamer in een voor de Luftwaffe gebouwde legerings bunker-boerderij op temperatuur komt. De gevraagde verbinding komt tot stand: alarmbericht bevestigd. Alarmeringlijst opzoeken en beginnen met (laten) bellen. Trek wat kleren aan. Het lijkt een sneeuwbal die de verkeerde kant op rolt: telefoonnummers kloppen niet, mensen nemen niet op. de koerier van het verbindingscentrum klopt aan de deur: tekenen voor ontvangst van tele grammen. Aantekeningen maken in het Journaal. Vlug telegrammen lezen: alarmeringsberichten en 21

Spinner | 2004 | | pagina 21