Bel Henk. afkondiging van maatregelen die ergens in dat aiarmboek staan. Probeer het volgende nummer van de lijst. De eerste mensen bellen mij en melden zich present ergens op het depot: niemand van mijn lijst. Eindelijk heb ik er een aan de lijn: (slaap?)dronken antwoordt hij: "Ik kom niet, bel Henk maar". Kortom, pas na enkele uren komen de diverse cellen tot leven, begint het depot zijn papieren paraatheids maatregelen af te werken en begin ik op tempera tuur te komen. De Commandant - hij woonde voor die tijd ver weg - kwam, zag en was meteen witheet. Hij riep Chefs van Dienst Squadroncommandanten en Hoofden van Stafbureaus bijeen, liet mij verslag doen en gaf hen onder uit de zak, in het bijzonder hen die "oorlogsvoorbereiding" in hun portefeuille hadden en hen die niet waren komen opdagen. Ik voelde me wel wat "gebruikt". Gelukkig had ik in de mess nog even kunnen ontbijten. Liggen laten In de loop van de jaren zestig is de NAVO overgegaan van "Massale Vergelding" op "Aangepast Antwoord". Dat hield onder meer in dat strijdkrachten moesten kunnen overleven om dat antwoord te geven. De oefeningen omvatten dus veel meer gesimuleerde acties onder gesimuleerde oorlogsomstandigheden dan voordien. De NAVO hield Tactical Evaluations van de haar toegewezen eenheden (Survive To Operate was en is nog een van de aspecten.). Logistiek was een nationale verantwoordelijkheid en logistieke eenheden moesten ook kunnen overleven. De Staf van het CDML onderwierp daarom de depots aan evaluaties. Eind '68 was er een bij het DVM. Evenals de overige depots, waren wij voortdurend in de weer met overleven in vredestijd: concurreren met elkaar en met de industrie. Proberen te voldoen aan de vraag van de onderdelen en eisen van Den Haag, waar de diverse afdelingen techniek, bevoorra ding en verwerving de logistiek moesten regelen, taken verdelen en middelen verschaffen. Op dat moment ging het er om waar te maken wat we hadden berekend en beweerd, namelijk dat wij UXB UXB. het Groot Onderhoud aan de Alouette III binnen een bepaalde doorlooptijd en manurenbesteding konden doen en dat we daarnaast de meeste componenten tegen bepaalde kosten konden reviseren met een korte doorlooptijd. We zouden niet onderdoen voor enkele civiele bedrijven die ook een aanbieding hadden gedaan. Een jaar voordien was het definitieve contract voor de aanschaf van de NF-5 getekend en de eerste exemplaren zouden medio '69 in Nederland vliegen. Ervaring had ons geleerd dat er geen tijd te verliezen was, wilde het depot tijdig over de naar verwachting vereiste reparatiecapaciteit kunnen beschikken en daarmee zijn voortbestaan beschermen tegen de voortdurende dreiging. Het was dus zaak zo snel mogelijk te bepalen of en zo ja welke grote investe ringen nodig zouden zijn om een pakket NF-5 com ponenten toegewezen te kunnen krijgen, vergelijk baar met het F-104-pakket dat het DVM in de voor gaande jaren had verworven en behouden. Ik was Hoofd Bureau Technische Projecten, tevens waarnemend Hoofd Onderhoud en Reparatie Vliegtuigen, inmiddels bezig met een voorzet voor een NE-5-project. De eerste technische documentatie, benodigd voor de (voorbereiding van) de reparatie van componenten was juist beschikbaar gekomen. De Commando-evaluatie van onze overlevingskunst onder gesimuleerde oorlogsomstandigheden kreeg 22

Spinner | 2004 | | pagina 22