onder deze reële vredesomstandigheden dan ook niet de prioriteit die de evaluators verwachtten. Dit had tot gevolg dat zij bij de briefing aan het einde van de oefening met nauwelijks verholen veront waardiging rapporteerden dat "...toen hem na het luchtalarm werd gerapporteerd dat er een niet gesprongen bom lag nabij de deuren van Hangar 408 Noordzijde, een heel jonge Kapitein had gezegd: "liggen laten, gebruik de andere kant maar", in plaats van de geëigende maatregelen voor zo'n situatie te initiëren". De eerlijkheid gebiedt nóg een factor te vermelden, namelijk dat mijn kennis van deze zaken niet onder, maar zeker niet boven het toen bij het depot bereikte gemiddelde niveau zal hebben gelegen. Ongenaakbaar? In de jaren'69 - '75 zijn mijn geoefendheid in gesimuleerde acties onder gesimuleerde oorlogs omstandigheden en mijn kennis van wat er dan moest gebeuren aanzienlijk toegenomen onder de "bezielende" knoet van Woeste Willem (van Gastel) op Soesterberg. Het "Aangepaste Antwoord" eiste na de vechtpartijen in het Midden-Oosten zijn tol in de vorm van veel gewapend beton en een scala aan aanvullende maatregelen in het streven naar "survival to operate". 32FIS ruilde zijn F-102's in voor F-4E's, de eerste E's in Europa, en werd 32TFS. Deze elite-eenheid viel echter onder de Nederlandse Wing-ops van Soesterberg en deze basis was verantwoordelijk voor allerlei zaken. o.a. het dirigeren van 32TFS in de NAVO-bevelsstructuur. waarvan een Wing Operatiecentrum een standaard onderdeel was, ook al was er eigenlijk geen Wing, die uit meer dan één Squadron zou hebben bestaan. Tijdens oefeningen moest Wing-ops dus worden bemand. Er was in die tijd eens een z.g. Command Post Exercise in NAVO-verband waarbij 32TFS op papier werd ingezet. Wing-ops kon met een kleine bezetting volstaan, waarin de diverse sectoren een aandeel leverden, o.a. logistiek. Ik had de eer in een van de shifts te zijn ingedeeld en werd belast met o.a. het verwerken van gegevens, t.w.: gereedheid vliegtuigen. Na de ervaringen in het midden oosten in de zeventiger jaren, werd beton een veel gebruikt materiaal. De McDonnell-Douglas F-4E Phantom in de kleuren van het 32ste squadron. 23

Spinner | 2004 | | pagina 23