knuppel los en verdwijnt uit het gezicht. Na een korte check-out - de testvliegformulieren komen later wel - volgt er een nummertje stunten, dat, gezien de omstandigheden, zijn weerga niet heeft. De Papoea's vinden het maar half, een vliegtuig dat je pas hoort, als het voorbij is. Bovendien suizelt de lucht na langs de baan. die het vliegtuig volgt. Net of er een klein raketje achteraan vliegt. Het verschijnsel verbaast de KLu-ers, sommige Papoea's zijn dodelijk beangst. Dan gaat het allemaal heel snel. Ook 'Wimpie' Fleuren kan de lucht in en meerdere Hunters komen gereed. En knappen ook weer af. Electro heeft het druk met stekkerverbindingen, de hangar met het verwisselen van tanks. Inmiddels arriveren meerdere vliegers, het meren deel met 'de Keerkring'. Het vliegen vanaf Boroekoe en na 24 dec. 1960 ook van de verlengde Mokmer baan. Jammer alleen, dat de verhouding vliegers/vliegtuigen ruim twee maal zo groot is als in Nederland. Al vliegen de kisten meer uren per maand dan thuis, de vliegers komen desondanks niet aan hun trekken. In de tussentijd dreigt de Alouette vergeten te worden. Van de twee is allang één stuks heel gefabriekt en deze vliegt lustig. Om de kist op stand by te houden wordt het onderhoud gefaseerd uitgevoerd gedurende de vrije middag en soms op het weekend. Hoorde ik later de phase-inspection als iets nieuws verkondigen? Dan komt er een sombere dag voor de Alouette. De H-4 krijgt een kraak. Hoe, dat hoort hier niet thuis. Laat nu net het aan de H-5 ontbrekende nog goed zijn. Dus de H-5 wordt opgebouwd en vliegt, totdat Praten we ook niet meer over. Toen was de H-4 immers weer snel gereed! En met al die opwinding over de vliegtuigen werkt de gronduitrusting rustig door om haar spullen draaiende te houden. Nu ja, rustig! En breken de heren - inderdaad heren met hun airconditioning - van de parasectie zich het hoofd over de floats van de Alouette en de niet passende vliegerkleding. Al met al komen op Koninginnedag 1961 toch 8 Hunters de lucht in bij de parade. En wagen het zelfs om zich boven Manokwari te vertonen, in formatie. Was het om een, kort voor dit festijn met verlof, gedeserteerde techneut tot de orde te roepen? Hetzelfde wordt gepresteerd op 1 juli. Ondanks alle prio's. Een heel vliegfestijn is het gevolg. Met deel name van Quantas, KLM en Kroonduif. Formatievliegen van ex-KI.u vliegers met een Twin Pioneer en twee Beavers. Het was bijna net zo mooi als de formatievlucht van een Dakota en een Hunter. Gevolg: de Dakota-vliegers van 320 Sqn werd verboden met Hunters formatie te vliegen. Quod licet Jiovi, non licet bovi. In al die activiteit en show blijft er een rots in de branding: 'Pa' Verwoerd, inmiddels weer voorzien van zijn getrouwe inspectielamp, waakt over de kwaliteit. Net als hij waakte over de jongere onderof ficieren op de Karei Doorman. Het is deze combi natie van het rustige overleg der ouderen en het soms tomeloze enthousiasme der jongeren, die de operatie deden slagen. Polly vloog weer, ondanks de zeedoop en nog wel in de tropen! De Alouette II H-5, één van de twee op Biak vliegende heli's. 29

Spinner | 2004 | | pagina 29