KLll Crash Archief Recent Verschenen gestelde boekje KLu Crash Archief wordt een deel van die mist opgetrokken. Natuurlijk zijn er bij ongeval len foto's gemaakt ter completering van rapporten en voor een betere beeldvorming ten behoeve van de ongevallencommissie, alleen werden die binnen de KLu confidentieel behandeld. Nu de foto's van oude re datum door het ongevallenarchief van de KLu zijn vrijgegeven, kon hieruit een zeer interessante bloem lezing worden samengesteld. Het boekje toont een bonte verzameling van foto's van de vele crashen en crashjes die in de periode 1945 tot 1965 zijn voorge vallen. Uit respect voor de nabestaanden zijn uitsluitend die incidenten opgenomen waarbij géén dodelijke slachtoffers te betreuren vielen. De foto's zijn voorzien van een onderschrift waarin in het kort de situatie en de oorzaak uit de doeken wordt gedaan. In het boekje is een tabel opgenomen met daarin het type. de registratie, de datum en de plaats van het ongeval, waarna ook nog een index op registratie volgt. Zeker voor diegenen die besmet zijn met het 'Historievirus' geeft dit boekje een zeer interessante inkijk in een KLu periode die inmiddels veertig tot vijftig jaar achter ons ligt en de iets ouderen onder ons. voormalige KLu-ers, weer iets laten zien van de realiteit uit die periode. KLu Crash Archief is alleen verkrijgbaar bij Flash Luchtvaart Winkel en kost EUR 12,50. De verzend kosten hiervoor zijn EUR 3,-. dit kan worden overgemaakt op girorekening 31.26.138 t.n.v. Flash Aviation, Eindhoven. Hans Berfelo «5 Coen van den Heuvel. Klu Crash Archief. Ongevallenfoto's 1945 - 1965 Uitgegeven door Flash Luchtvaart Winkel, Eindhoven, ISBN 90-71553-12-4; 114 bladzijden, 190 foto's. Voor een luchtvaartenthousiast is vaak niets interes santer dan de historie van de verschillende vliegtuig typen die bij de Koninklijke Luchtmacht in de loop der jaren in dienst zijn geweest. Vaak blijft het daar niet bij, maar probeert men de loopbaan van iedere individuele kist van een bepaald type te achterhalen. Vaak kom je dan bij verschillende registraties tegen dat het toestel is afgeschreven per die en die datum. Het waarom van dat afschrijven wordt vaak afgedaan als 'gecrashed' of'na ongeval reparatie economisch niet verantwoord'. Dat er iets met het vliegtuig is gebeurd is dan ook overduidelijk, maar wat er mee is gebeurd, daarover hangt vaak een mist. Dank zij het door Coen van den Heuvel samen- Deze foto van de T-33A M-12 komt o.a. ook voor in het boek KLu Crash Archief. 30

Spinner | 2004 | | pagina 30