Kees Merkelbach links naast Generaal Spoor tijdens de tweede vlucht naar Nederland in januari 1947. vliegtuigmonteurs - 'onder commando van een van onze jongste vliegers', er voor getraind. Volgens een brochure van de Luchtvaartvoorlichtingsdienst werd 'deze grote vlucht rustig uitgevoerd, volgens schema, met de regelmaat als van een verkeersdienst'. Op 16/17 januari 1947 vliegt hij de trip naar Nederland en terug nog een keer. Na afloop legt een redacteur van de voorlichtings dienst de reactie vast van Kees Merkelbach over zijn ervaringen in Nederland: 'De meening is sterk verbreid dat Nederland in Indië dezelfde rol vervult als gedurende de oorlog de Duitsers in Nederland. Het ontbreekt in Nederland te eenen male aan een goede voorlichting over Indië in het algemeen zowel als over de huidige bijzondere situatie'. In 1949 wordt aantal officieren op basis van vrijwil ligheid bij de School Opleiding Parachutisten opgeleid tot parachutist. Onder hen ook le Luitenant Merkelbach. De opleiding vloeit voort vanuit de samenwerking van de ML met het KNIL en houdt verband met grote militaire operaties. Luitenant Merkelbach behaalt zijn brevet op 28 september 1949. Na terugkeer in Nederland gaat hij over naar de Koninklijke Luchtmacht. Nadat hij in 1956 de cursus Staftechniek had gedaan aan de Luchtmachtstafschool, toen nog aan de Stadhouderslaan in Den Haag, volgde in 1958 de Hogere Vorming. In zijn diensttijd bij de Koninklijke Luchtmacht is hij onder andere liaison officier geweest voor de Groep Lichte Vliegtuigen bij het Eerste Legerkorps en laatstelijk Eerste Officier bij de GPLV Vliegbasis Deelen. Zijn leven lang heeft Kees Merkelbach zich op een bijzondere wijze betrokken gevoeld bij en ingezet voor alles wat met de militaire luchtvaart te maken heeft. Zo ook bij het Militaire Luchtvaart Museum, waar hij een belangrijk aandeel heeft in de totstand koming van de ML-KN1L galerij in het MLM. Door de jaren heen heeft hij een zeer bijzondere band gehad met de veteranen van de MI.-KNIL. Hij is mede-oprich ter en bestuurslid geweest van de Stichting Federatie van Verenigingen van Veteranen en Oudgedienden van de Militaire Luchtvaart, kortweg aangeduid als MILU. Als zodanig was hij ook lid van het Veteranen Platform en lid van de werkgroep Veteranendagen bij de Koninklijke Luchtmacht. Voor de traditionele Bevrijdingsparade op 5 mei in Wageningen was hij de organisator van het Detachement Luchtvarenden. Bij de veteranen van de ML-KNIL is hij vooral bekend vanwege De Stuurkolom, een blad dat al bijna 60 jaar bestaat. Het vele werk dat hij voor de Veteranen van de Militaire Luchtvaart, de Stichting Federatie van Verenigingen en Oud-Gedienden MILU en voor de Koninklijke Nederlandse Vereniging Onze Luchtmacht, is in 2002 Koninklijk gewaardeerd met een benoeming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Kees Merkelbach heeft zijn sporen verdiend in de militaire vliegerij waar hij zijn leven lang zeer betrokken bij is geweest. Zijn inzet en loyaliteit zal door velen node worden gemist. Het Bestuur van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart 4

Spinner | 2004 | | pagina 4