het Missing Man Salute onthuld. Het monument, een initiatief van de Stichting Nederland-Verenigde Staten, is ontworpen door de architect-vormgever Leendert Verboom. De stichting heeft het monument bekostigd uit de gelden die indertijd zijn ingezameld voor het bergen van het wrak van de B-24H Liberator 'Connie', die op 21 juni 1944 in een akker nabij het buurtschap Boesingheliede in de Haarlemmermeer was neergestort. De ingezamelde gelden hoefden des tijds niet voor het beoogde doel te worden aange wend, omdat het Ministerie van Defensie uiteindelijk toch besloot de kosten van de berging voor zijn reke ning te nemen. In een folder van de Stichting Nederland-Verenigde Staten licht Leendert Verboom zijn ontwerp toe: De uit het gras omhoog komende en steeds breder wordende vorm verbeeldt een grote formatie bommenwerpers zoals die in de Tweede Wereldoorlog vanuit hun bases in Engeland bijna dagelijks Duitsland aanvielen. De formatie stijgt op en vliegt als een gigantisch monster richting doel. De gebogen vorm reikt tot een hoogte van bijna vier meter en op een aantal plaatsen zijn de silhouetten van bommenwerpers uit het materiaal gezaagd. En wie naar het monument kijkt, moet wel de gebogen lijnen volgen en altijd omhoog kijken, zoals de mensen dat in de oorlog ook deden en vervuld werden van hoop op een spoedi ge bevrijding van de nazi's. Maar min of meer in het mid den van deformatie is een bommenwerper in de problemen gekomen. Hij heeft zich om een of andere reden van de veili ge formatie moeten losscheuren en zoekt nu eenzaam en onbeschermd zijn weg. Het toestel dat deformatie heeft moe ten verlaten en zich als het ware heeft moeten losscheuren, wordt verbeeld door het uitgesneden silhouet dat zich in de top van de losgescheurde baan bevindt. Nu is de bommen werper Connie, een Amerikaanse B-24 Liberator, wier lot de aanzet voor het monument is, in 1944 neergestort en wel op 21 juni. Op die dag staat bij ons de zon het hoogst. Het monument is zodanig geplaatst dat de zon elk jaar op 21 juni om precies 12.55 uur, het tijdstip van de ramp, haar licht doet schijnen dóór het uitgesneden silhouet om op die manier het silhouet te projecteren op een vierkante plaat op de grond. Zo herdenkt de natuur elk jaar de omgekomen bemanning. Bij het monument zal een bord worden aangebracht, waarop de volgende tekst te lezen zal zijn: Missing Man Salute Dit monument, de verbeelding van de 'Missing Man Salute', is een eerbetoon aan alle Amerikaanse vliegtuigbemannings leden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in ons land omkwamen. In het bijzonder herinnert het aan de beman ning van de B-24H Liberator 'Connie', die op 21 juni 1944, na een aanval op Berlijn, deformatie moest verlaten en om 12.55 uur nabij Boesingheliede in de Haarlemmermeer neerstortte. Het monument, ontworpen door de vormgever/architect Leendert Verboom, werd opgericht in het jaar 2004 door de Stichting Nederland-Verenigde Staten. Museumcafé Escadrille Belangrijke veranderingen zijn te melden over ons museumcafé. Op dit moment worden alle horeca- voorzieningen bij Defensie onder de vlag van de paarse horecaorganisatie Paresto gebracht. Dat geldt dus ook voor ons museumcafé. Een en ander leidt tot aanpassingen in de bedrijfsvoering, maar wij vertrou wen er op dat de kwaliteit van de dienstverlening gewaarborgd blijft. Collect ienieuws Spijker V-2 Model A Propeller Onlangs is het MLM, via mw. G.H. Verhagen- Fleischacker, in het bezit gekomen van een unieke Spijker V-2 propeller. De propeller werd in 1918 bij de Hembrug fabriek in Zaandam vervaardigd en is afkomstig van een Spijker V-2 tweedekker lesvlieg- tuig van de Luchtvaartafdeeling, gebouwd bij de firma Trompenburg in Amsterdam. Bekeken zal worden hoe de propeller het beste kan worden ten toon gesteld. Beeldhouwwerk Afgelopen januari kreeg het museum spontaan een beeldhouwwerk aangeboden. Het gaat om een kunst werk, vervaardigd door Kolonel b.d. E. van Veen die zich na zijn dienstverlating, in 1984, op het arti stieke pad heeft begeven. De diverse luchtvaart jubilea in 2003 inspireerden Kolonel Van Veen tot het vervaardigen van een bijzonder beeld dat de mens voorstelt die vleugels krijgt. De vormgeving van het beeld wijst op het verleden: de gebroeders Wright die de mens vleugels gaven, 90 jaar Militaire Luchtvaart en 50 jaar Koninklijke Luchtmacht. De take-off positie symboliseert de sprong van de Koninklijke Luchtmacht in een nieuw tijdperk onder het motto quality in action. Het beeld zal een plaats krijgen in een vitrine in de filmzaal van de Vreeburghal. 7

Spinner | 2004 | | pagina 7