ADIEU P-3C ORION R. Zeijlemaker, cdr-vl b.d. Op 30 juni 2003 maakte Minister Kamp het voornemen bekend dat de P3C Orion zal worden afgestoten teneinde te worden verkocht. Het argument was dat onderzeebootbestrijding minder belangrijk was geworden; hij vindt schepen en helikopters voldoende voor deze taak zodat de Orion geen nut meer heeft. Zijn adviseurs weten dat de argumentatie om meerdere redenen niet juist is. Men is zich bewust van het feit dat met het verdwijnen van de Orion de capaciteit voor onderzeebootbestrijding een flinke klap krijgt en men weet ook dat de Orion ook op andere gebieden van grote waarde is geworden. Per jaar wordt slechts 4% van de vlieguren besteed aan onderzeebootbestrijding en dan nog voornamelijk voor onderhoud van de vaardigheden. De overige uren worden gevlogen voor maatschappelijke en krijgsmachtbrede taken. Maar waar bestaat de meerwaarde momenteel uit. De Orion is uit zijn marinejasje gegroeid De Nederlandse Orions zijn beginjaren tachtig pri mair gekocht voor de maritieme taken onderzeeboot bestrijding èn oppervlakteverkenningen. De laatste tien jaar is de Orion echter getransformeerd van een zuiver maritiem vliegtuig tot een krijgsmachtbreed inzetbare eenheid, die ook zeer geschikt is voor verkenningstaken boven land ("supporting the land- battle"). De inzet en sensoren zijn mee geëvolueerd waarmee de capaciteit van dit vliegtuig uniek is gewor den en de beste is in zijn soort. De ene basiscapa citeit. "ogen en oren" van de krijgsmacht, is hiermee versterkt en de andere, "zevenmijlslaarzen" waarmee snel grote gebieden kunnen worden verkend, is gebleven. Het meest recente voorbeeld van een succesvolle operatie boven land is de inzet boven Afghanistan als bijdrage aan de vredesoperatie "Enduring Freedom". In bergachtig gebied konden Al-Qaeda en Taliban strijders worden gedetecteerd en gevolgd, zodat grondtroepen hen konden bestrij den. Van juni 2002 tot juli 2003 heeft een Nederlandse Orion in de Golf-regio aan de bestrij ding van internationaal terrorisme bijgedragen. In de wateren rondom het Arabische Schiereiland is smokkel de gewoonste zaak ter wereld. Van de smok kelroutes maken ook terroristen van het Al Qaeda netwerk gebruik om mensen en wapens te smokke len. De Nederlandse Orion speelde hier een doorslag gevende rol bij de opsporing en aanhouding van enkele gezochte Al Qaeda leden. Behalve de Nederlandse Orion en enkele identiek uitgeruste Amerikaanse Orions was geen enkel ander vliegtuig in de regio in staat om de Al Qaeda speedboten 's nachts op te sporen en te volgen. 12

Spinner | 2004 | | pagina 12