Inlichtingen verzamelen Inlichtingendiensten zullen altijd zeer omzichtig omgaan met hun geheimen. Het uitwisselen van informatie met derden geschiedt alléén indien er sprake is van eigenbelang, bijvoorbeeld als een gemeenschappelijk doel wordt gediend, of er (nieu we) informatie kan worden geruild. Om ruilmate riaal te kunnen bezitten, moet Nederland - met eigen middelen - inlichtingen verzamelen. Bondgenoten doen vaak wel de politieke toezegging, dat iedere deelnemer aan een operatie de benodigde informatie krijgt, maar in de praktijk blijkt echter al te vaak, dat dit slecht wordt nagekomen, tenzij de deelnemer "ruilhandel" heeft, of - al dan niet in het multinationaal verband - zelf en met eigen midde len inlichtingen verzamelt. Verder is een positief effect van ruilen dat vertrouwen wordt gewekt bij de zusterorganisaties, waardoor een goede samenwer king ontstaat op militair gebied die vervolgens uit straalt op de civiele inlichtingendiensten, waardoor de kans groeit dat ook zij elkaar beter kunnen vin den. In de strijd tegen het terrorisme is hier grote behoefte aan. Het is dus uiterst onverstandig die middelen af te stoten, die voor het verzamelen van die inlichtingen bij uitstek geschikt zijn. Nederlandse Orions zijn - naast Amerikaanse - zeer geschikt voor het verzamelen van inlichtingen boven land en zee en daarmee beschikt Nederland momen teel in Europa nog over een uniek vliegtuig, dat internationaal onmisbaar is. Dit is recent weer aan getoond boven Kosovo, toen vredestroepen van de NAVO compleet verrast werden door Albanezen, die de Servische bevolking ernstig bedreigden. Een Nederlandse Orion, die was opgestegen vanaf Sicilië, bracht uitkomst door de nodige inlichtingen snel en effectief door te geven aan de grondtroepen. De minister beweert, dat de luchtverkenningstaak boven land op termijn beter kan worden ingevuld met nog te ontwikkelen onbemande vliegtuigen (UAV), waardoor de Orions nu al overbodig zijn. Dit is onjuist. Satellieten, onbemande en bemande vlieg tuigen leveren hun informatie aan databases, van waaruit de distributie naar de gebruikers plaats vindt maar dit proces genereert vertraging en levert problemen voor gebruik door anderen op. Bemande vliegtuigen, zoals de Orions, kunnen daarnaast de inlichtingen ook direct downlinken naar de com mandant te velde, die zo zijn eigen "eyes in the sky" heeft. Nederland neemt deel aan een UAV-project, dat echter niet vóór 2010 operationeel zal zijn het geen tot gevolg heeft dat zodra er geen Orions meer zijn we tot 2010 doof en blind zullen zijn. Gedurende de 21° eeuw zullen - naast satellieten en UAV's - bemande vliegtuigen nodig blijven, omdat hun inlichtingen in soort complementair zijn aan die van satellieten en UAV's. Behoefte NAVO Drie van onze Orions (na de ingang zijnde moderni sering: zeven) zijn uitgerust met geavanceerde elec- tro-optische, infrarood-apparatuur en radar voor luchtverkenning boven land en verdedigingssyste men tegen schouderafgevuurde raketten. Daarmee behoren ze - naast de Amerikaanse Orions - tot de top in de wereld. De NAVO heeft de behoefte aan vlieg tuigen met deze capaciteiten duidelijk kenbaar gemaakt in de NAVO-behoeftestelling. De behoefte is minimaal 14 maritieme patrouillevliegtuigen, die in staat zijn boven land luchtverkenningstaken uit te voeren. Geschikte kandidaten zijn: drie tot zeven Nederlandse Orions; een vijftal (aan NAVO toege wezen) Amerikaanse Orions en een zestal Britse Nimrods. Door levensduurproblemen is de beschik baarheid van Amerikaanse Orions drastisch vermin derd en de kans dat het Nimrod MR4-project, het ver nieuwingsproject, de eindstreep haalt wordt in de vakliteratuur zeer laag ingeschat. Er is dus een grote behoefte aan de relatief nieuwe Nederlandse Orions (bouwjaarl982/3). Sinds 30 juni 2003 is door hoge NAVO-commandanten aan Nederland een fors aantal verzoeken tot inzet van onze geavanceerde Orions gedaan. Deze verzoeken zijn merendeels afgewezen met het oog op de plannen tot afstoting. Nationale maatschappelijke taken Niet alleen voor militaire taken is de Orion onmis baar maar ook voor nationale, maatschappelijke taken is het vliegtuig niet weg te denken. Er wordt gevlogen voor de kustwacht in Nederland en de kust wacht van de Nederlandse Antillen en Aruba met als doel bestrijding van illegale immigratie, mensen smokkel. piraterij, verdovende middelen, milieude licten en dergelijke. Boven de Caribische zee wordt vanaf Curasao, naast de normale kustwachttaken, in intensieve samenwerking met de Amerikaanse mari ne voornamelijk gevlogen voor drugsbestrijding. Mits ze goed worden ingezet en de lokale politie adequaat optreedt, zijn rondom de eilanden voldoende kust wachtschepen en helikopters beschikbaar. Echter de 13

Spinner | 2004 | | pagina 13