Caribische wateren bestrijken daar buiten een groot gebied en dan zijn voor een regelmatige verkenning een groot vliegbereik en een groot uithoudingsver mogen noodzakelijke voorwaarden. De Orion is eigenlijk het enige geschikte middel voor deze taak omdat de Orion 12 uur zonder bijtanken kan vliegen en het hele Caribische gebied kan bestrijken en daar naast de goede sensoren en de optimale communi catie- en datalink mogelijkheden heeft. Het succes wordt geïllustreerd door ondermeer het resultaat van één van de bemanningen die in een periode van enkele weken maar liefst 4 transporten heeft geloka liseerd. Eén transport had een straatwaarde van meer dan 30 miljoen dollar. Bij inzet van elk ander vliegtuig, dat de Orion moet vervangen, zal de effec tiviteit van de uitvoering van de taken ernstig ver minderen. Een oplossing Een oplossing had kunnen zijn dat Nederland zijn Orion-capaciteit deelt met andere Europese landen in een multinationale eenheid waar in Europa serieuze belangstelling voor bestaat. Potentiële deel nemers aan een Europese gebruikers-pool voor Orions zijn: Noorwegen, Portugal, Nederland, Duitsland en misschien ook Spanje. Door de hard ware, software, opleidingen, onderhoud, kortom door de exploitatie gezamenlijk te organiseren ont staat door de schaalgrootte een grote efficiëntie en de lagere exploitatiekosten kunnen over de deelne mers naar rato van het gebruik worden omgeslagen. De inkoopsom van andere deelnemers aan de pool vloeien rechtstreeks in het potje bezuinigingen van Kamp. In de Tweede Kamer had men wel oren naar internationale samenwerking. Politiek Waarom dan toch de Orions uit dienst stellen. Ten eerste is het een boekhoudkundig besluit, gewoon posten op de begroting schrappen. Ten tweede wilde minister Kamp een wapensysteem in zijn totaliteit afstoten om aan te tonen dat hij afstand heeft geno men van de door de politiek verfoeide kaasschaafme thode (politiek scoren). De groep maritieme patrouille vliegtuigen is overigens de enige die dit lot ten deel valt, voor de overige bezuinigingen is er toch vlijtig de kaasschaaf gehanteerd. Tenslotte kwam het de krijgsmachtdelen niet slecht uit want het diende als een prima schild waar achter andere (meer) in aanmerking komende systemen uit de wind konden worden gehouden. In de Tweede Kamer werd steeds meer duidelijk dat met afstoten van de Orions afscheid zou worden genomen van een wapensysteem dat veel meer waar de had dan door de minister werd voorgespiegeld. Eind 2003 heeft de Tweede kamer middels de motie Van Baaien de minister gedwongen tot nadere studie: onderzoek de operationele, politieke en economische levens vatbaarheid van een multinationale Marpatgroep". De uit komst van de studie was voorspelbaar maar bevatte nogal wat doorzichtige doelredeneringen. Er werden voornamelijk argumenten opgevoerd die een interna tionale samenwerking naar de mening van de minis ter niet wenselijk maakt. Een zuivere redenering waarin ook positieve punten zoals kostenbespa ringen en hoe samenwerking wel levensvatbaar is - zoals de motie vraagt - is nauwelijks te vinden. Het heeft er alle schijn van dat de wil hiertoe heeft ontbroken. Dit werd uiteraard doorzien. Op 28 april bij het slotdebat leek er zich een meer derheid in de Kamer af te tekenen voor behoud van de Orions hetgeen de minister er toe bracht de ver trouwensvraag te stellen. Dit machtswoord was te veel voor de Tweede Kamer, de kritiek verstomde en de minister mag zijn gang gaan. Politiek is een won derlijk spel. Niet alleen voor de Koninklijke Marine maar met name voor Defensie in het algemeen is dit een slecht besluit, een aderlating voor de verkenningscapaciteit van de Krijgsmacht die in de huidige tijd en in de toekomst nodig is. Slot Het gebeurt zelden dat de Nederlandse luchtvaart historie wordt verrijkt met een zo modern uitgerust vliegtuig. Er zal ongetwijfeld een koper voor de Orions komen, zodat uitgesloten lijkt dat een exem plaar voor het MLM beschikbaar wordt gesteld. Dus we zullen het van verhalen, modellen, foto's en films moeten hebben. "Orions vaarwel en laten we hopen dat de koper meer respect heeft voor Uw kwaliteiten en waarde dan Nederland. Bedankt voor alle goede diensten. Happy landings. Adieu." v 14

Spinner | 2004 | | pagina 14