CONDENSSTREPEN, Ton de Vries op tienduizend meteren op nog geen duizend voet Soms zijn condensstrepen indrukwekkend: door hun aantal, hun vorm. hun kleur, hun verandering of de compositie waarvan ze onderdeel zijn. Uit 1956 of daar omtrent heb ik een tweetal bijzondere indruk ken overgehouden die ik hier wil toevoegen aan de verzameling die momenteel onder de titel "Condensstrepen en rooksporen" in ons museum is ten toon gesteld. Mijn belangstelling voor de (militaire) luchtvaart was vanzelfsprekend mijn vader wel bekend. Toen hij dan ook in een boekhandel waar hij geregeld kwam het boek "Pilote de Guerre" van Antoine de Saint- Exupéry zag staan bracht hij dat voor me mee: "Goed voor je Frans". En ik las. en werd gegrepen door o.a. de beeldende beschrijvingen van uiteenlopende verschijnselen, verpakt in een gedachtenstroom over zijn beroemde verkenningsvlucht naar Arras tijdens de Duitse inval in Noord Frankrijk in 1940. Bij voorbeeld condens strepen: We zijn, op tienduizend meter, praktisch onkwetsbaar. De luchtafweer kan ons niet raken, maar schiet om onze positie aan te geven voor jachtvliegers, mochten er in de buurt zijn. Jagers, als onzichtbare stofdeeltjes verloren in dit lege uit spansel. aan sleept als een bruid haar sluier. Bij het passeren van ons vliegtuig kristalliseert de waterdamp in de atmosfeer die het verstoort. En wij ontwikkelen achter ons een spoor van ijsnaaldjes. Als de omstandigheden gunstig zijn voor de vor ming van wolken zal dat zog langzaam breder worden en als avondbewolking blijven hangen over het land. De jagers worden naar ons toe geleid door hun boordradio, door de wolkjes van het afweervuur en dan door de weelde van de witte sjerp waarmee wij pronken. Toch baden we in een bijna buitenaardse leegte, als vlogen we tussen de sterren. Nog indrukwekkender kunnen condensstrepen zijn door hun verrassend verschijnen. Dat was het geval toen op een late winternamiddag een Super Sabre vlieger, vermoedelijk van het destijds zo geheten 32 FIS, kennelijk probeerde zijn positie te bepalen op de meest orthodoxe manier. Namelijk door de plaats naam van Bergen op Zoom af te lezen van het spoor wegstation. of - wat in de VS altijd wel kan - van de watertoren die elke zich respecterende nederzetting daar markeert. Na een half rondje, haast onhoor baar. verdween hij. Het was te mooi om spookachtig te zijn. Een foto zou het in de expositie niet slecht hebben gedaan, maar is niet gemaakt. Daarom, in plaats daarvan, een compositie. Vanaf de grond kan men ons vinden door de wit-paarle- moeren sjerp, die een vliegtuig op grote hoogte achter zich 15

Spinner | 2004 | | pagina 15