Leteclcé Muzeum Vyskov Loe Baltussen Oosteuropees museumsfeertje tussen militaire MiG's Wie verre reizen maakt, kan veel verhalen. Dat gaat op als je naast de veelvuldige bezoeken aan ons eigen Militaire Luchtvaart Museum ook eens in andere landen rondkijkt. Want al hoort het MLM bij de top-10 in Europa: de verschillende luchtvaartmusea elders hebben allemaal zo hun eigen charme. Hoe ze er ook uitzien. De meeste musea in de ons omringende landen zijn bij luchtvaartenthousiasten in Nederland best wel bekend. En een groot aantal van hen is toch ook wel eens op Duxford en Hendon in Engeland geweest. Hoe interessant zijn dan wel niet de vliegtuigmusea in het voormalige Oostblok. Welnu, in deze afleve ring wil ik de lezer graag meenemen naar Tsjechië. Tussen Brno en Drysice in Tsjechië ligt Vyskov. Een oude garnizoensstad met een moderne Militaire Academie. Even buiten de stad aan de Dl naar Olomouc ligt een kleine grasstrip. Aan de rand daar van bevindt zich het Letecké Muzeum Vyskov. Volgens een Engels pamflet is het een museum voor lucht en grond technologie. Maar op het anderhalve hecta re grote terrein gaat het alleen om vliegtuigen en helicopters. Het museum is op 21 april 1993 ont staan uit een samenwerkingsverband tussen de Air Historical Company Foundation Vyskov en het Tsjechische leger. Samen met een Nederlandse en een Duitse NAVO collega bezoek ik op 30 mei 1999 dit openlucht museum. Rechts van de ingang staan enkele gedenkstenen en aan de andere kant beschermt een canvas overkap ping een aantal legercontainers tegen de hitte. De containers zijn ingericht met tal van artefacts die de herinneringen aan de luchtoorlog boven Tsjechië levendig moeten houden. In de museumshop, ook in een van de containers ondergebracht, valt ons een groot assortiment aan Tsjechische vliegtuigmodel bouwdozen op. Tsjechië heeft op dat gebied een Buiten staan lange rijen Russische en Tsjechische vliegtuigen en helicopters. Jammer genoeg is de cockpit van veel toestellen met een zeil afgedekt. Maar er blijft nog genoeg te fotograferen. In vergelij king met Westerse vliegtuigen valt het op dat een grote, recht-toe, recht-aan aluminum pijp model heeft gestaan voor de romp van de tentoongestelde Sukhoi jachtbommenwerpers. Vyskov beschikt over een gevarieerde collectie van verschillende MiG ver sies. De straalvliegtuigen van Mikoyan-Gurevich staan vleugel aan vleugel op een groot betonnen dispersal. Het spreekt haast vanzelf dat een aantal Mil helicopters niet ontbreken. Een enkele Ilyushin bommenwerper completeert de Russische inbreng. De Tsjechische vliegtuigindustrie is paraat met vliegtuigen van de Aero, Avia en Let. goede naam en voor de prijs moetje ze zeker niet laten staan. 16

Spinner | 2004 | | pagina 16