Een Sukhoi Su-7BKL Fitter-A jachtvliegtuig van de Ceské Vojenské Letectvo na een recente opknapbeurt, foto: Loe M.M. Bal tussen Drie Tsjechische producten in beeld: op de voorgrond een in licentie gebouwde MiG-15bis Fagot, in Tsjechië bekend als de Aero S-102, daarachter een Aero L-39V Albatross en rechts een Avia Av-14 Reb, een licentiebouw van een Hyushin IL-14 Crate. foto: Loe M.M. Bol tussen De leukste plekjes van een museum liggen vaak ver weg uit het zicht van de bezoekers. We ontdekken dan ook tussen de bomen achter op het veld nog een ongeregistreerde MiG-21PM (S-105) Fishbed jachtvliegtuig en een Mil Mi-4 Hound helicopter. Beide toestellen verkeren helaas in een desolate toe stand en het ziet er niet naar uit dat daar nog iets goeds van wordt gemaakt. Het ontbreekt particulie re vliegtuigmusea nogal eens aan middelen om hun collecties te onderhouden. Ook in Vyskov vragen veel vliegtuigen om een vleugje verf. Wat niet weg neemt dat een bezoek aan dit museum zeker de moeite waard is. Op de oranje stip na kent de Tsjechische luchtmacht hetzelfde rood-wit-blauwe kenmerk als de Koninklijke Luchtmacht. Het is dan wel 120° gedraaid, met het blauwe vlak in de vliegrichting. Maar er zijn meer overeenkomsten. En dan gaat het ook in Vyskov om het enthousiasme van vrijwilli gers die bereid zijn om hun handen uit de mouwen te steken. Want alleen op die manier hebben musea als in Vyskov ook op de langere termijn nog vol doende bestaansrecht. Voor wie nog iets wil proeven van een typisch oosteuropees luchtvaartsfeertje is Vyskov een heel speciaal museum. Alleen al daarom

Spinner | 2004 | | pagina 17