rcwster nf) ei01 voor Indië o Gerard Casius Nadat Nederland jarenlang de defensie van Nederlands-Indië had verwaarloosd - Indisch luchtvaartauteur C.C. Küpfer schreef: "het leek alsof een miljonair zijn bezittingen door een jongetje met een katapult liet beschermen" - werd einde jaren dertig van de vorige eeuw eindelijk begonnen met de uitbreiding van het KNIL, met name de Militaire Luchtvaart. De beroemde Glenn Martin bommenwerpers konden nog gemakkelijk voor harde cash worden gekocht (Nederlands Indië was in 1937 de grootste luchtvaart-exportklant van Amerika, met op de tweede plaats Japan maar daarna raakte de vliegtuigindustrie overstelpt met orders van voornamelijk Engeland en Frankrijk. Terwijl Engeland en Frankrijk al sinds september 1939 in oorlog waren met Duitsland, bleef Nederland neutraal. President Roosevelt stelde vast dat de beste manier voor de USA om de Duitsers buiten de deur te houden was om de Britten zoveel mogelijk te helpen met wapenleveranties. Bovendien deden de Britten grote investeringen in fabriekshallen en machines om de Amerikaanse fabrikanten te helpen de orders de deur uit te krijgen en dit werkte uiteindelijk ook in het voordeel van de Amerikaanse luchtmacht en marine. Nederland werd door dit alles een heel verre derde in de wedloop om onder dreiging van de Tweede Wereldoorlog nog militaire vliegtuigen te kunnen kopen. Toen Nederland in mei 1940 werd bezet door de Duitsers was het eigenlijk al te laat voor Ned.Indië om de achterstand nog in te halen. De Militaire luchtvaart KNIL was wat materiaal betreft vrijwel geheel Amerikaans georiënteerd, maar was wegens de belangen van de Nederlandse industrie gedwon gen geweest om veel tijd te verknoeien met het onderhandelen over en het beproeven van Fokker ontwerpen zoals de T-IX bommenwerper en de G-2 jachtkruiser. Dit waren allebei ontwerpen die zeker nog drie-vier jaar zouden vergen om in flinke aantal len afgeleverd te kunnen worden, terwijl in 1939 toch al te voorzien moest zijn dat motoren en alle accessoires (die Nederland niet zelf kon fabriceren en dus op de oververhitte markt moest kopen) niet op tijd te krijgen zouden zijn. Maar een kolonie is er nu eenmaal om het moederland te dienen en niet andersom. 19

Spinner | 2004 | | pagina 19