De B-396 gereed voor proefvluchten, voorzien van een mitrailleur-camera en bommen. De afnamevluchten werden grotendeels uitgevoerd door de le luitenant Hans Maurenbrecher. Brewster foto, NASM via Casius om wat tc doen aan de verwaarloosde verdediging van Suriname, waar zich de uiterst belangrijke bauxietmijnen bevonden. Toen de Amerikanen dreigden om zelf Suriname militair te bezetten kwam de schrik er bij de Nederlandse regering in Londen flink in en werden snel plannen gemaakt om de Surinaamse defensie te verbeteren. In het kader hiervan werd het plan opgevat om vijf Buffalo's naar Suriname te sturen. Op 24 oktober 1941 werden vijf Nederlandse vliegers in Engeland aangewezen voor omscholing op de Buffalo bij de RAF, maar dit lukte niet zo vlot. Bovendien gaf Amerika te kennen dit allemaal niet afdoende te vin den en een maand later stelden de VS Nederland voor een fait acclompli en kwam er toch een Amerikaanse strijdmacht in Suriname. Alhoewel dit niet zeker is, schijnt het dat de vijf laatste Buffalo's van de ML-bestelling een poosje werden achterge houden in de VS voor het Suriname-project. Na het afgelasten hiervan werden ze alsnog naar de Oost gestuurd, waar ze echter te laat aankwamen voor de strijd. De B-162 t/m -166, de laatste zes van de 72 kwamen begin maart 1942 in Australië aan waar ze worden overgedragen aan de USAAF. Indeling in Indië Op 1 juni 1941 werd op Andir de Vijfde Vliegtuiggroep opgericht op het vliegveld Semplak, bedoeld om te worden uitgerust met de Brewster jagers. De le Afdeling hiervan (1-V1.G.V) was aanvan kelijk uitgerust met Curtiss Interceptors, en bij deze afdeling werd in juni ook een z.g. Proefafdeling Brewsters gevormd, die per 1 juli werd omgezet in de 2e Afdeling (2-V1.G.V). De sterkte van een afdeling jagers moest organiek 12 toestellen plus 100% reser ve omvatten, maar in de praktijk werd dit 12 plus zes reserve en ook daar kwam weinig van terecht, zoals we zullen zien. De Afdeling 2-V1.G.V werd dus de eerste volledige Buffalo jachtafdeling en werd uit gerust met de 1100 pk vliegtuigen. Nadat meer Brewsters in dienst gesteld waren, werden de Interceptors van 1-V1.G.V. overgeheveld naar Vl.G.IV en kwamen hiervoor Buffalo's in de plaats. Elke jachtgroep moest drie afdelingen omvatten en zowel Groep IV als Groep V moesten nog met een derde afdeling worden uitgebreid, maar hiervoor begon nen pas einde 1941 de vliegers en voldoende grond personeel uit de opleidingen beschikbaar te komen. Nadat de Militaire Luchtvaart was gemobiliseerd was de indeling van Buffalo's op 1 december 1941 als volgt: le Afdeling Vl.G.V. (Semplak) 15 toestellen 2e Afdeling Vl.G.V. (Semplak) 14 toestellen le Afdeling Vl.G.IV. (Madioen) 6 toestellen 13 Curtiss Hawks Technische Dienst (Maospati en Andir) 25-27 toestellen (in opbouw en reparatie) Circa drie van de 65 ontvangen machines waren door ongevallen reeds afgeschreven en meerdere in reparatie. De 3e Afdeling van Vl.G.IV werd op 9 23

Spinner | 2004 | | pagina 23