Sergeant-vlieger Theo de Waardt van l-Vl.G.V op Singkawang, Oost Borneo, kort na het uitbreken van de oorlog met Japan. Zijn Buffalo heeft nog geen pantserplaat achter de stoel en geen reflector-vizier. Hij draagt een gewone losse koptelefoon en heeft geen microfoon in het zuurstofmasker, foto: J. Schellekens via Casius beschikbaarheid van reservecomponenten - er waren o.a. acht complete reservevleugels beschikbaar - en veel kannibaliseren van wrakken kon de hardwerken de Technische Dienst het aantal af te schrijven toe stellen aanzienlijk beperken. Bij het indienststellen van de Brewsters waren al enkele hinderlijke gebreken aan het licht gekomen. Op grote hoogte bleken de mitrailleurs vast te vrie zen. Met speciaal vet kon hier voorlopig wat aan wor den gedaan, maar ook werden door de NPC speciale kits met gun-heating apparatuur besteld, die in Indië nog moesten worden ingebouwd. Ook bleken de mitrailleurs vast te lopen als de kist met veel 'g' werd opgetrokken; dit werd verholpen door de munitie- voorraad te beperken. Verder hadden de 1200 pk Brewsters problemen op grote hoogte met luchtbel vorming (z.g. vapor-lock) in het brandstofsysteem. Hiervoor werden hogedruk Pesco-benzinepompen besteld, maar ondertussen werden de benzinetank- doppen al gemodificeerd met een ram-air pijpje dat meer ingangsdruk in de tanks creëerde. Voorts ble ken de mitrailleurs ook vast te lopen als de kist met veel g werd opgetrokken. Dit probleem kon worden voorkomen door de munitievoorraad te beperken. En dan waren er nog de 'kleine' moeilijkheden die het vliegen in gevechtssituaties toch wel degelijk beïn vloedden. Zo waren de radio's in de Buffalo eigenlijk gewone commerciële zender-ontvangers voor sport en zakenvliegtuig en dus voorzien van een handmi crofoon welke aan een haakje op het instrumenten paneel hing. Niet bijzonder handig als je in het luchtgevecht een maat wilde waarschuwen dat er een Japanner op zijn staart zat! Bepantsering nabesteld Het zwakke punt van de Buffalo - en overigens van alle door de ML gebruikte gevechtsvliegtuigen - was het gebrek aan bepantsering en bescherming voor de benzinetanks. Hieraan heeft het NPC heeft gepro beerd urgent nog wat te doen door in juni en juli 1941 een bestelling te plaatsen voor 40 mm dikke "Safetee Glass" pantserglas voorruiten (zoals de RAP Buffalo's die al hadden). 6 mm dikke Jessap pantser staalplaat-delen voor inbouw rond de benzinetanks en de vliegersstoel, en een voorraad "Goodyear Linatex", een natuurrubber product dat werd aange bracht op de brandstoftanks en dat er voor zorgde dat benzinelekken door kogelinslag werden afge dicht. Men kan zich de enorme klus voorstellen die nodig was om alle Buffalo's met al deze extra's te modificeren. De betreffende correspondentie geeft aan dat op het moment dat deze aanschaf werd goedgekeurd door het JAC. 13 september 1941, er al 51 Buffalo's waren verscheept uit de VS en dat er nog 21 bij de fabriek waren die daar zouden worden aangepast. In hoever re het is gelukt om alle kisten te modificeren is 26

Spinner | 2004 | | pagina 26