tanks", vermeldde een monteur van het Nieuw Zeelandse 488 Squadron die aan de Nederlandse afdeling werd uitgeleend.1 Een andere Nieuw Zeelander, Pilot Officer Pettit, was korte tijd als liais on officer toegewezen aan de Nederlandse Buffalo afdeling in Singapore:I can't remember anyt hing specific, exept discussing with them the relati ve performance of their aircraft and ours. Our Buffalo's had 1100 hp. while they had 1200 hp motor Their aircraft were slightly better than ours and I think they knew a lot more about Buffalo's than we did and they were more likely to shoot down a Jap than we were, because, first they had a superior aircraft, and secondly, they were more experienced."2 Overigens waren van de twaalf vliegers van deze afdeling er zeven pas in 1941 van de Vliegschool afgekomen en twee in 1940. Alleen de commandant, kapitein Van Helsdingen (MW03, opleiding 1934), luitenant-vlieger Piet Hoyer (oplei ding dec. 1938) en sergeant-vlieger Ad Voorbij (oplei ding nov. 1938) hadden meer dan 18 maanden vlie- gervaring. Kapitein Piet Tideman, commandant van 3-V1.G.V, geeft in het recent gepubliceerde boek "Buffalo's over Singapore" de volgende analyse van de Brewster jager: "Coming to an evaluation of the Brewster figh ter, especially compared to the Zero by which it was opposed -1 think that my views are not directly in line with what is generally said about the Brewster. Generally it is said that it was far inferior to the Zero. On the contrary, the Brewster was a good, sturdy, fast fighter with two half-inch armourplates behind the seat. She would take a hell of a beating. My view is that our drawback during the fighter actions was not an inferior aeroplane, but that we had too few of them and also our armament was too little and too light. Only two .303's and two .050's. If only that could have been six or eight wing-mounted .50's! However, I was happy with the Brewster. Another thing we have to bear in mind is that we were up against the crème de la crème ofjapanes fighter pilots."3 Hierbij moet worden opgemerkt, dat met "zes of acht" .50's met ammunitie de Buffalo weer veel zwaarder zou zijn geworden en de voorde len vergeleken met de Britse versie ongedaan zou hebben gemaakt. In enkele zeldzame gevallen hebben RAF-vliegers met Indische Buffalo's gevlogen, o.a. een voormalige Buffalo vlieger, nu Hurricane piloot wiens toestel in reparatie was en die op 26 februari 1942 twee vluch ten maakte met de B-395, de allereerste ML-Buffalo. Een Nakajima Ki-43 Hayabusa, de belangrijkste tegenstan der van de ML. foto: via Johan Pie Hij schreef het volgende in zijn logboek: "Lone top cover. These Dutch kites are great. Twin-row Cyclones."4 Natuurlijk hadden de Indische Buffalo's geen "twin-row", d.w.z. 14 cilinder, 2000 pk motoren, maar het geeft wel aan hoezeer deze RAF vlieger onder de indruk was van de betere prestaties van de Indische versie (waarbij we aannemen dat in dit geval de originele 1100 pk motor van de B-395 ver vangen was door een sterkere 1200 pk). Japanners niet veel beter uitgerust Uit het bovenstaande mag men redelijkerwijs con cluderen dat de Brewster jager toch wel met veel handicaps was behept. Dat is waar, maar in feite was ook de tegenstander er niet veel beter aan toe. In de luchtgevechten moest men het veelvuldig opnemen tegen de Nakajima Ki-43 Hayabusa jager van het Japanse leger, beter bekend als de "Oscar". Ook dit 28 hhhhh

Spinner | 2004 | | pagina 28