Een door de Japanners op Java veroverde Indische Buffalo werd in Tokyo als oorlogstrofee aan het publiek getoond, foto: Sectie Luchtmacht Historie maar heeft ook als land-based toestel grote successen geboekt. Ook de Zero dankte zijn prestaties aan een zeer licht uitgevoerde constructie en het weglaten van bepantsering en zelfdichtende benzinetanks. De maximum snelheid van 530 km/uur was vrijwel gelijk aan die van de 1200 pk Buffalo, maar in stijg- snelheid was bij verre de meerdere (7? minuut naar 6000 meter). Hij blonk met name uit door een groot vliegbereik van bijna 1200 mijl (ruim 1800 km), dat met extra tanks zelfs kon worden opgevoerd tot ruim 1900 mijl (3100 km). Dit stelde de Japanse mari ne in staat om hun bommenwerpers over lange afstanden, bijvoorbeeld van Kendari naar Soerabaja, te laten escorteren door Zero's, die dan nog voldoen de gevechtstijd overhadden om grote schade aan te richten aan lucht- en gronddoelen. Kenmerkend was bijvoorbeeld dat de ML enkele malen verkenningen heeft laten uitvoeren ten zuiden van Java om het Japanse vliegdekschip op te sporen "waar al die Zero's toch wel vandaan moesten komen"! Men besef te niet dat de Zero's zo'n geweldig bereik hadden en regelrecht van Borneo en Celebes opereerden. Een heel belangrijk aspect van de Zero was de bewape ning, die bestond uit twee 7,7 mm mitrailleurs en twee 20 mm kanonnen. De vuurkracht van zo'n kanon was natuurlijk dodelijk als een Zero je een maal te pakken had. De Zero was voor de Indische vliegers een grote en slechte verrassing, mede omdat het toestel werd gevlogen door piloten met gevechts ervaring in China. Toch moeten we ons afvragen of we inderdaad zo ver rast hadden moeten zijn. De eerste pre-productie Zero's werden in juli 1940, anderhalf jaar vóór de aanval op Pearl Harbor dus, al naar China gezonden. Zij behaalden daar veel succes, maar toch werden er twee neergehaald door Chinese luchtdoelartillerie en werden de wrakken grondig onderzocht. Door af te gaan op de inhoud van de benzinetanks, inclusief droptanks, cylinderinhoud van de motor, gewicht en dergelijke gegevens kwamen de Chinezen tot een opmerkelijk accurate analyse van de prestaties van de Zero. Een rapport met deze gegevens werd naar Singapore gestuurd, maar werd bij de RAF over het hoofd gezien in de grote hoeveelheid inlichtingen die binnenkwam. Wellicht ook werd er simpelweg geen geloof aan gehecht, de populaire overtuiging was dat de Japanners niet met snelle vliegtuigen overweg konden en natuurlijk had men van het tech- 30

Spinner | 2004 | | pagina 30