De auteur P.L. Schram is adjudant van de Koninklijke Luchtmacht en was als boordmonteur/redder bij de SAR betrokken bij vele hulpverleningen, reddingen en een groot aantal medische evacuaties. Daarvoor werd hij diverse malen onderscheiden. Boven de Wadden, dag en nacht... beschrijft de geschie denis van de Search and Rescue (SAR)-eenheid van de Koninklijke Luchtmacht (KLu) vanaf de oprichting in 1959 tot en met 1999. Aanvankelijk kreeg deze een heid als taak het opsporen en redden van militaire vliegers die op en rond de schietranges boven de Noordzee en in het Waddengebied noodgedwongen hun toestel hadden moeten verlaten. Later kwam daar het transport van zieken en gewonden van de Waddeneilanden naar het vaste land bij. Tevens wordt bij calamiteiten ter land en ter zee al vele jaren geregeld gebruik gemaakt van de diensten van dit KLu-onderdeel. Deze taakstelling is in de loop der jaren nauwelijks veranderd. In Boven de Wadden, dag en nacht... wordt ruim aan dacht besteed aan het belangrijke werk dat dit onder deel van de Koninklijke Luchtmacht ten behoeve van mensen in nood verricht. Tevens zijn historische fei ten, persoonlijke belevenissen, achtergronden en gevoelens van de vliegende luchtmachtredders in deze publicatie samengebracht. Het omvangrijke boek kan worden gelezen als een dagboek. Praktisch alle acties van de SAR vanaf 1959 tot 1999 staan er in beschreven. Zowel de minder prettige als ook de vrolijke kant komt ruimschoots aan bod. Uw redacteur herinnert zich nog vele perso nen, situaties en plaatsen uit zijn Leeuwarder tijd eind zestiger, begin zeventigerjaren en dat doet het boek met een dubbele aandacht en veel nostalgie lezen. Het boek beschrijft de verhalen zoals vele betrokke nen die hebben ervaren en leest gemakkelijk. Het is rijk geïllustreerd in zowel zwart-wit als kleur. Het beschrijft een stuk luchtmacht-geschiedenis, die - zo gedetailleerd - maar aan weinigen bekend is en waar emotie een integraal onderdeel van is. Het boek wordt van harte aanbevolen en zal bij veel lucht- machters herinneringen oproepen. Boven de Wadden, dag en nacht... is o.a. verkrijgbaar bij de sectie Luchtmachthistorie, tel. 070-3165335, fax 070-3165550 en in de winkel "De Brik" in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 4- 34

Spinner | 2004 | | pagina 34