Hans van der Kop (1923-2004) Schout-bij-nacht vlieger b.d. tit. Henricus Joannes Eliza van der Kop is dinsdag 4 mei op 80 jarige leeftijd in den Haag overleden In 1941 trad Hans op zijn 18de jaar als adelborst in dienst bij de Koninklijke Marine in zijn geboorte stad Soerabaja. Na de Japanse inval werd hij geëva cueerd naar Engeland. Hij volgde daar de opleiding tot navigator. Hij vloog Mitchell bommenwerpers voor het Nederlandse vliegtuigsquadron 320, het oudste squadron van de Nederlandse krijgsmacht, dat in Engeland was gestationeerd. Hans zag zijn vaderland voor het eerst vanuit de lucht toen hij in 1944 Duitse installaties in IJmuiden bombardeerde. Ook aan de invasie van Normandië heeft hij deelge nomen. Hij voltooide tijdens de tweede wereldoorlog 78 oorlogsmissies. Hiervoor kreeg hij de hoge onder scheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden en het Vliegerkruis. Na de oorlog heeft hij in 1951 zijn marinevliegbrevet gehaald waarna hij met de Sea Furie dekvlieger werd op Hr. Ms. Karei Doorman. Op 17 februari 1954 leek hij onsterfelijk toen hij een ongeluk op de "Doorman" overleefde. Door een breuk van een ring schoot zijn toestel dat met draaiende motoren het katapultschot afwachtte voortijdig los en stortte in zee. Het schip voer er met draaiende schroeven over heen. Veel hoop voor overleven bestond er bij de bemanning niet. Weinigen geloofden hun ogen toen Hans in nog geen drie minuten weer levend boven water kwam. In de zestiger jaren werd hij comman dant van zijn geliefde squadron 320, uitgerust met Neptune P2V-7B. Dit vliegtuig speelde een belang rijke rol in de ontwikkeling van onderzeeboot- bestrijding vanuit de lucht. In 1974 verliet hij de Marine met de rang van Commandeur. Na zijn functioneel leeftijdsontslag bleef Hans zich voor de Marine en in het bijzonder de Marine Luchtvaart Dienst inzetten. Hij volgde alle ontwikke lingen op de voet. Over vele zaken had hij een uitge sproken mening, die hij luid en helder naar voren bracht. Hierbij roeide hij nog al eens tegen de stroom in, dat maakte hem alleen maar sterker. Menig beleidsmaker bij Defensie was weinig gecharmeerd van de wijze waarop hij zijn mening naar voren bracht en de volharding er in. Daar had Hans lak foto: Frans Roomer aan, hij streed voor een goede zaak. Indien hij tegen een "blok" aan liep probeerde hij zijn zaak op een andere manier toch voor elkaar te krijgen. Zijn visie werd vaak toch "gekocht". De Bevelhebber der Zeestrijdkrachten vice-admiraal C. van Duijvendijk heeft de niet aflatende inzet van Hans voor de MLD gewaardeerd. Hij heeft er voor gezorgd dat Hans twee jaar geleden de rang van Schout-bij-nacht titulair werd toegekend. Het besluit van Minister Kamp om de Orions af te stoten heeft hem gechoqueerd. Hij heeft zich op de hem bekende wijze verzet. Onder andere schreef hij een brief naar de Minister van Defensie met de mededeling dat hij zijn werk slecht doet. Het feit dat een van Kamp's ondergeschikten daar briesend op heeft gereageerd deed hem plezier, en, constateerde hij, "mijn brief heeft dus kennelijk doel getroffen". 3

Spinner | 2004 | | pagina 3