IN MEMORIAM O Deze keer lukte het echter niet zijn mening in veran dering van beleid om te zetten. Een paar dagen voor zijn dood kreeg hij het bericht te horen dat de Tweede Kamer zich niet verder zou verzetten tegen het besluit van de Minister. De beslissing om Valkenburg te sluiten en de MARPAT op te heffen heeft hem diep geraakt. Hij had zijn hart verpand aan de Marineluchtvaart en was zeer gehecht aan het vliegtuigsquadron 320. Marineluchtvaart was een passie voor hem; dit betrof zo wel het heden en de toekomst als in niet mindere mate de historie. Hij had veel kennis hier over. een goed geheugen en was een goed verteller. Vlak na oprichting van de Stichting Vrienden MLM trad hij toe tot het bestuur als enige MLD'er. Het belangrijkste doel was het erfgoed van de MLD zo goed mogelijk bewaren en te integreren in de col lectie van het Museum. Dat is hem voortreffelijk gelukt getuige de mooie verzameling die thans wordt tentoongesteld in de "Vreeburghal". Hier beperkte hij zich niet toe. hij had een waardevolle inbreng in het bestuur bij alle onderwerpen. Voorts publiceerde hij regelmatig in onze Nieuwsbrief, later "de Spinner". Hij publiceerde ook in andere bladen en schreef een aantal goede boeken die prettig zijn om te lezen. De Stichting Vrienden MLM en de MLD kunnen hem dankbaar zijn voor alles dat hij hier voor heeft gedaan. We nemen afscheid van een markante man. eigen zinnig. vasthoudend, creatief en immer kritisch. Met charme en humor heeft hij zich steeds doen gelden. We zullen Hans zeer missen. We nemen afscheid van hem met zijn eigen woor den "God bless, keep smiling". Hij ruste in vrede. Bestuur van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum. 4- HENRICUS JOANNES ELIZA VAN DER KOP (15.10.23 - 04.05.04) "God bless you, keep smiling" Op 4 mei jongstleden overleed schout-bij-nacht vlieger tit. b.d. Hans van der Kop thuis in Den Haag aan de gevolgen van een ernstige ziekte. Vier dagen later werd hij naast zijn eerder overleden echtgenote in kleine kring begraven. Geboren en getogen in het toenmalige Nederlands-Indië koos Hans op zeventienjarige leeftijd voor een carrière bij de Koninklijke Marine. In maart 1942 werd zijn opleiding als adelborst voor de zeedienst door de oorlogsomstandigheden op Java tijdelijk onder broken. In Groot-Brittannië aangekomen besloot hij spoedig hierna zijn verdere loopbaan in de "vliegen de marine" te kiezen. Hoewel niet opgeleid tot vlie ger werd hij per 1 October 1943 benoemd tot officier vlieger der 3e klasse. Hij werd voorbestemd als leading navigator dienst te doen in een MitcJk'lI-bemanning bij het No. 320 (Dutch) Squadron. In deze functie heeft hij 78 oorlogsvluchten overleefd, hetgeen velen van zijn mede-320'ers helaas niet ten deel viel. Nadat hij na de oorlog het marinevliegbrevet had verworven, werd Hans uiteindelijk als vlieger-waar nemer bestemd voor de dienst in het nog jonge car- rierbedrijf van de Koninklijke Marine. Als Sea Fury- vlieger trof hem op 17 februari 1954 bijna het nood lot. Tijdens een katapultstart vanaf Hr.Ms. Karei Doorman dook zijn kist vlak voor de boeg in zee. Op wonderbaarlijke wijze overleefde hij deze "kiel haling". De hiervoor verantwoordelijke hijsbedienaar van de reddinghelicopter heeft hij sindsdien steeds zijn grote dankbaarheid betoond. Met inzet van al zijn talenten en kwaliteiten heeft Hans in ruim 32 jaar de Koninklijke Marine op wel heel bijzondere en voortreffelijke wijze gediend. Hoogtepunt was ongetwijfeld het bevelhebberschap over zijn 320 Squadron. Hans en 320 werden sedert dien nog nadrukkelijker en zeker intenser met 4

Spinner | 2004 | | pagina 4