4- elkaar verweven dan voordien het geval was geweest. Het erelidmaatschap van de "320-Vereniging" werd hem terecht toegekend! Na zijn functioneel ontslag als commandeur-vlieger per 1 februari 1974 kon hij de Koninklijke Marine en in het bijzonder de Marine Luchtvaartdienst niet ver geten. Het overlijden van zijn vrouw kwam als een harde klap. die moeilijk te dragen viel. Met méér dan de van hem zo bekende voortvarendheid zette hij zich in om belangen in de maritieme- en luchtvaart wereld op alle mogelijke wijzen te behartigen en te binden. Daarnaast ontpopte hij zich als een gezag hebbend auteur van vele publicaties op historisch maritiem- en luchtvaartgebied. Ook als kritisch auteur van ingezonden artikelen in dag- en week bladen deed hij regelmatig van zich spreken. Zeer opmerkelijk was dat hij bovendien nog tijd en gelegenheid vond met vaardige pen een reeks van boeken te laten verschijnen. Die hadden vrijwel allen persoonlijke ervaringen uit zijn oorlogsbestaan en de navolgende marineloopbaan als onderwerp. Tot zijn dood bleef hij strijdvaardig in schrift en woord de naar zijn mening wezenlijke belangen van de Koninklijke Marine, nu en in de naaste toekomst, ondersteunen en uitdragen. Hans deed zijn bij de RAF verworven kennis als waar nemer alle eer aan. Hij was in staat situaties, hoe moeilijk en complex ook, snel te zien en in detail te doorgronden. Dank zij een scherpe analytische denk kracht wist hij zijn bevindingen dan op vaak voor treffelijke wijze te verwoorden in een helder en goed onderbouwd betoog. Hans bleef daarbij beslist niet steken in zijn rol als waarnemer. Na de gegeven ana lyse gaf hij, gewenst of niet. al te graag de naar zijn mening enig juiste oplossing teneinde uit moeilijke situaties te geraken. In andere, hem niet direct aan gaande kwesties, stak hij zijn mening niet onder stoelen of banken. Vaak werd hem dan bemoeizucht verweten. Ten diepste was het zijn sterke engage ment ten aanzien van het algemeen Marinebelang en in 't bijzonder het welzijn van haar personeel dat hij boven eigen ambities en belangen trachtte te laten prevaleren. Hij was wel degelijk ontvankelijk voor andere meningen en opvattingen, mits die goed en bekwaam beargumenteerd werden. Zijn herinne ringen aan de Tweede Wereldoorlog, met alle per soonlijk ondervonden verschrikkingen en ellende, gaven hem de vleugels van het woord. De toen zwaar bevochten vrijheid moest naar zijn terechte mening bij voortduring worden gekoesterd èn bewaard. Gezegd moet worden, dat Hans het hart op de goede plaats had. Een betreurenswaardig ongeval, dat twee jonge vliegtuigmakers door onbezonnen gedrag met hun dood moesten bekopen, raakte hem ten diepste. Hij had grote moeite zijn verdriet voor de buiten wacht te verbergen. Ouders en nabestaanden heeft hij, méér dan bij dergelijke droeve gebeurtenissen gebruikelijk is, door zijn intense medeleven kracht en troost gegeven. Met Hans van der Kop is een kritisch, maar warm hartig mens heengegaan. Misschien niet door ieder een geliefd, maar zeker door allen gerespecteerd. Dit ook vanwege de waarden en stijl, die hij altijd als hoogste goed in het menselijk bestaan uitdroeg en wederkerig zeer op prijs stelde. Dat hij hierdoor mis schien more British than the British overkwam, kan hem moeilijk als kwalijk worden aangeduid. Hij zal in ieder geval als een unieke en een uitgesproken persoonlijkheid in herinnering blijven. Mogen wij hopen en verwachten, dat God's engelen hem in de hoogste hemelse sferen zullen opnemen en bewaren. Nico Geldhof 5

Spinner | 2004 | | pagina 5