in het Waddengebied noodgedwongen hun toestel hadden moeten verlaten. Later kwam daar het trans port van zieken en gewonden van de Waddeneilanden naar het vaste land bij. Tevens wordt bij calamiteiten te land en ter zee al vele jaren geregeld gebruik gemaakt van de diensten van de SAR. Het eerste exemplaar van het boek werd in ont vangst genomen door de Plaatsvervangend Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten. Generaal- majoor D. Starink. Getuige de geweldige opkomst bij deze boekpresentatie kan worden geconcludeerd dat Search and Rescue nog steeds een bijzonder populair onderwerp is. Voor belangstellenden: Boven de Wadden is verkrijgbaar in Museumshop De Brik. Missing Man Salute Op 16 april onthulde Commodore D. Bos onder een stralende zon bij de ingang van het Kamp van Zeist het Missing Man Salute. Dit bijzondere monument, bekostigd door de Stichting Nederland-Verenigde Staten, werd ontworpen door de architect-vormgever Leendert Verboom uit Den Hoorn. Het vormt een eerbetoon aan alle Amerikaanse vliegtuigbeman ningsleden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in ons land omkwamen. In het bijzonder herinnert het aan de bemanning van de B-24H Liberator 'Connie', die op 21 juni 1944, na een raid op Berlijn, de for matie moest verlaten en om 12.55 uur nabij Boesingheliede in de Haarlemmermeer neerstortte. Voorafgaand aan de onthulling hield Kolonel b.d. A.P. de Jong in de Snijdershal een gloedvol betoog over de rol van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in relatie tot de bevrijding van West-Europa. De bijeenkomst werd onder het genot van de muzikale klanken van het combo van de KLu-kapel afgesloten met een hapje en een drankje. Open Cockpitdagen Op dinsdag 4, woensdag 5, donderdag 6, vrijdag 7 en zondag 9 mei werden de jaarlijks terugkerende Open Cockpitdagen gehouden. Dit jaar werden de cockpits van de F-16, de NF-5, de F-104 Starfighter, de Alouette III, de Bölkow en, op het buitenterrein, de F-27 en de Dakota voor het publiek opengesteld. Opnieuw bleek de belangstelling voor dit evenement groot. Vele gezinnen met kinderen kwamen in de eerste dagen van mei naar het museum om zittend aan de stuurknuppel van een van de vliegtuigen het echte vliegersgevoel te ervaren. De vele vrijwilligers zorgden weer voor deskundige uitleg over de inte rieurs van de cockpits en de kinderen ontvingen, zoals gebruikelijk, weer als herinnering een instap- kaart met een foto van het vliegtuig. Missing Man Salute, op 16 april onthuld op het Kamp van Zeist, foto: Willem Hellferich 7

Spinner | 2004 | | pagina 7