ïi wens was. De dokter, die aandachtig had zitten lui steren. zei dat ik van hem geen hinder zou ondervin den en toen hij het officiële stuk ging invullen, bevestigde hij zijn medewerking, door luid te memo reren wat hij in de daarvoor bestemde kolommen invulde. Het was alles goed en geen bezwaar wat ik hoorde, dus mooier kon het niet en de bekende onleesbare handtekening een Bbekrachtigde het geheel. De dokter drukte mij de hand, wenste mij veel geluk en met de vertrouwelijke klap op mijn schouder overhandigde hij mij de waardevolle enve loppe en goedgekeurd voor vlieger verliet ik de spreekkamer. Dat was nou die keuring waar ik me zo angstig voor gemaakt had. dat ik werkelijk iets ging voelen. Nu stond me niets meer in de weg, om straks na een poosje lessen zelf te vliegen. Ik kon er maar niet over uit. dat een vliegerskeuring zo eenvoudig was, het was nog veel eenvoudiger als die keuring zes jaar geleden, toen ik in dienst kwam. De hoofdzaak was dat ik goedgekeurd werd en hoe dat gebeurde, dat liet me betrekkelijk koud. Op het bureau van de comman dant, waar ik het keuringsrapport inle verde, vernam ik, dat ik vanaf 1 novem ber 1918 zou worden berekend als kor poraal werkman der eerste klasse, dienstdoende als leerling vlieger, dus moest ik nog een paar dagen geduid hebben. Gezien het feit dat ik al zes jaar gewacht had, kon ik die paar dagen ook nog wel wachten. Nooit heb ik zo dikwijls naar de kalender geke ken als juist in deze dagen van wach ten op de le november, de grote dag. Op die le november 1918 moesten 24 nieuwe leerling-vliegers zich om 10 uur op het bureau van de comman dant melden en reeds om negen uur kwamen de eerste het vliegkamp opwandelen. Bij die eerste was ook een sergeant, die al eerder in opleiding voor vlieger op Soesterberg was geweest, maar door bijzondere omstandigheden uitstel had gekregen tot 1 novem ber. Deze sergeant was dus geen vreemde op Soesterberg en hij ging voor alles eerst naar de han gar, waar hij zijn vriend kon vinden, om hem te vra gen hoever hij al met het vliegen gevorderd was tij dens zijn afwezigheid. Zijn ouwe vriend vertelde hem, dat hij allang los was en ook al met passagiers mocht vliegen, waarom hij hem meteen uitnodigde samen een tochtje boven het terrein te gaan maken, want dat kon nog makkelijk voor tien uur gebeuren. Dit aanbod, om vijf minuten na aankomst op Soesterberg al in de lucht te zitten en dan nog wel met een ouwe vriend, was voor hem te verleidelijk, dus kon hij niet weigeren. Het was die dag zeldzaam mooi weer. reden waarom veel vliegers met hun fra giele Farmans aan de start kwamen. Het steeds gro ter wordende groepje splinternieuwe leerling-vlie gers, die bij het bureau van de commandant, op het klokje van tien uur stonden te wachten, konden volop genieten van hun toekomstige taak. De serge ant. die het voorrecht had om met zijn vriend een tochtje te maken, werd benijdenswaardig nage staard, toen hij bij zijn vriend in het vliegtuig ging plaats nemen, om als eerste van de nieuwe leerlin gen de lucht in te gaan. Het vliegtuig met de twee vrienden was spoedig hoog genoeg om de eerste bocht te kunnen inzetten. Op dezelfde hoogte vloog echter een ander vliegtuig, dat ook een bocht ging De Caudron C-427, die frontaal in botsing kwam met de Farman HF-19 maken, zo, dat de beide toestellen recht op elkaar invlogen en ze waren zo dicht bij elkaar, dat van ontwijken geen sprake meer kon zijn en een botsing was onvermijdelijk. Beide toestellen werden zo beschadigd, dat van besturen geen sprake kon zijn en voor de ogen van al die nieuwe leerlingen stort ten die twee stuurloze vliegtuigen met een smak tegen de grond. Het was verschrikkelijk om aan te zien, zo'n ontzettend ongeluk hadden we op Soesterberg nog nooit meegemaakt en dan nog wel

Spinner | 2004 | | pagina 11