konden dan tenminste wat koerscorrecties worden uitgevoerd. Natuurlijk was dit voor een juiste plaats bepaling bij lange na niet voldoende en bleef het bij een gegist bestek. De overcast bleef ons de gehele reis hinderen en we konden alleen hopen, dat we niet al te ver uit onze koers vlogen en vooral niet te dicht in de buurt van bezet Sumatra zouden komen. Ik moet er niet aan denken als wij op die onmetelijke oceaan een motorstoring gehad zouden hebben. Met zo'n zwaar beladen kist op een motor verder vliegen en dan ook nog ergens een basis te kunnen bereiken lijkt mij niet erg reëel. Een uitgezonden noodsignaal wordt natuurlijk ook door de vijand opgevangen, met alle gevolgen van dien. Maar dat is nu eenmaal het risico van het vak. Nu is in Colombo een omroepzender die op 700 kHz uitzendt en dagelijks om 07.00 uur in de lucht komt. Je kon er een peiling op nemen, hoewel de uitkomst ervan, doordat de zender voor ons aan de andere kant van het eiland staat, niet erg betrouwbaar is. Maar iets is beter dan niets, dus toen die zender in de lucht kwam heb ik er een peiling op genomen en het bleek, dat we een heel eind van koers afgeweken waren. We kwamen te ver naar het Oosten en naar het Noorden uit en doorvliegende, waren we mis schien ergens op de kust van India aangekomen, als intussen de brandstof niet op geraakt was. Hoe ver we van onze track waren afgeweken, weet ik niet meer. Echter, de vliegafstand in aanmerking geno men. was het toch nog een prestatie, dat de fout niet nog groter is geweest. Nieuwe positie bepaald en daarna was het a piece of cake. Een paar uur later landden we op onze thuishaven met nog maar een minimale hoeveelheid benzine in de tanks. Vliegtijd 28 uur 35 min. "Hoezo, werk en rusttijden rege ling?". Ik betwijfel het of de admiraal geweten heeft, dat wij gedurende de gehele reis eigenlijk niet precies onze positie geweten hebben. Toen het licht werd en hij wakker geworden was en het ontbijt en de koffie geserveerd kreeg, zag hij er heel ontspannen uit. Hij vertelde de gehele nacht heerlijk geslapen te hebben. We hadden n.l. stretchers aan boord waarop de bemanning op lange verkennings-vluchten kon uit rusten. Deze reis hingen er echter gordijntjes voor en was verder dit deel van het vliegtuig taboe voor ons. Wat ons zelf betreft, na een goede nachtrust, terug naar de orde van de dag. Kist terug ombouwen tot in zijn operationele uitvoering en daarna weer onze taak van onderzeebootbestrijdingspatrouilles hervat ten. Gemiddeld zo'n 16 uur hangen, tenminste als je intussen je dieptebommen niet hebt gebruikt, want dan moest je natuurlijk eerder terug naar de basis. Noot: Sommige van de hierboven vermelde gegevens, die ik mij niet meer goed wist te herinneren, heb ik terug gevonden in het boek "Van Farman tot Neptune deel 2, door Hugo Hooftman". De Y-45, een Catalina van het zelfde type als de Y-57 17

Spinner | 2004 | | pagina 17