ROLL-OUT CONSOLIDATED 4- De Catalina wordt richting hangar gesleept, de vlag bedekt nog de naam van het toestel Na vijfjaar keihard werken werd op 30 augustus j.l. op het Marinevliegkamp Valkenburg de volledig gereviseerde historische Consolidated PBY-5A Catalina met registratie PH-PBY middels een Roll-out, doop en een korte vlucht aan het publiek getoond. In 1997 nam de Stichting Neptune Association (SNA) dit amfibische vliegtuig over van Catair. Men hoopte toen dat de Catalina na enige reparaties weer het luchtruim zou kunnen kiezen, maar niets was minder waar. Na uitgebreid onderzoek bleek al snel dat er veel tijd en geld nodig zou zijn om de Catalina weer in haar luchtwaardige staat te krijgen. Voor de SNA, die in 1991 is opgericht en zich inzet voor het behoud van het vliegend maritiem erfgoed, was dit het eerste vliegtuig dat weer vlieggereed is gemaakt. Vele tientallen vrijwilligers hebben in hun vrije tijd hard gewerkt om dit belangrijke moment, de Roll out. doop en eerste officiële vlucht te bereiken. De Catalina werd Karei Doormail gedoopt door de weduwe van de schout-bij-nacht en is geheel aluminium geschilderd, het schema van de jaren vijftig en voert de MLD-registratie P-218 (16-218). De Catalina is een uniek amfibisch vliegtuig, waarvan de Koninklijke Marine er van 1941 tot 1956, over de gehele periode, 78 in gebruik heeft gehad. In de perio de 1941-1945 opereerden deze vliegtuigen in het Verre Oosten en namen deel aan de strijd tegen Japan. Na de oorlog werden ze ingezet tijdens Politionele acties in Nederlands Oost-Indië om vervolgens hun operatio nele leven te beëindigen in Nederlands Nieuw-Guinea. Enkele vliegtuigen, waaronder de gepresenteerde 16 218, opereerden vanaf Nederlandse bodem voor de Opsporings- en Reddingsdienst. Deze 63 jaar oude. uit de Verenigde Staten afkomstige Catalina heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog een aantal Duitse 'U' boten tot zinken gebracht. In de jaren daarna werd de Cat ingezet voor de populaire TV-serie Flipper en omge bouwd tot brandblusvliegtuig en ingezet in Canada en Zuid Amerika. Het vliegtuig zal na de Roll-out gaan opereren vanuit het Nationaal Luchtvaart Themapark Aviodrome op vliegveld Lelystad, vanwaar zij met 15 passagiers rondvluchten zal gaan maken. Van de circa 15 nog vliegwaardige Catalina's is zij vooralsnog de enige op het vaste continent van Europa. 19 CATALINA

Spinner | 2004 | | pagina 19