leronautica Mïlitare Wereldoorlog Het M.S.A.M. herbergt een grote en buitengewoon interessante collectie van ruim zestig vliegtuigen en tal van memorabilia uit de geschiedenis van de Italiaanse luchtvaart. En wat opvalt na afloop van ons bezoek, is dat in het museum nog steeds geen enkel vliegtuig staat dat afkomstig is uit het voorma lige Oostblok. Alle vliegtuigen in deze verzameling hebben een historische relatie met de Italiaanse luchtvaart. Een rondgang door de vier met elkaar verbonden museumhangars begint in de Troster-han- gar bij de pioniers van de Italiaanse luchtvaart met hun bestuurbare ballonnen en de Eerste Wereld oorlog. In de vitrines van de Velo-hangar staan herin neringen aan de Schneider Trofee, de poolvlucht van generaal Umberto Nobile en aan zijn massale forma- tievluchten. Over deze Italiaanse luchtvaartpionier heeft het museum in een ander gebouw zelfs een documentatiecentrum ingericht. De vliegtuigen uit het interbellum tussen 1918 en 1939 staan ook in de Velo-hangar. Van daaruit komt men in de Badoni- hangar waar niet alleen vliegtuigen uit de Tweede zijn opgesteld, maar ook een aantal in Italië ontworpen 3-motorige mastodonten uit die tijd. die zó groot zijn dat ze niet goed zijn te fotogra feren. Aan alle vliegtuigen in deze hangars zit wel een historisch verhaal. Dat is wat de collectie zo inte ressant maakt. De 'relikwieën' van na de oorlog die ooit bij de Italiaanse luchtmacht gevlogen hebben, staan in de Skema-hangar. hoewel ook enkele toestel len op het platform buiten, of beter: op de werf staan. Want daar is, aan de rand van het meer, met de oprichting van de Cantiere Sperimentale Aeronautico (Experimentele Aeronautische Werf) door majoor van de Genie Maurizio Moris in 1904 de Italiaanse luchtvaartgeschiedenis begonnen. Concentratie p historische plaats De basis voor het M.S.A.M. dat in 1977 officieel werd geopend door de toenmalige President van Italië. Giovanni Leone, werd gelegd in de al in 1914 gebouwde Troster-hangar. Oostenrijk droeg die han gar in 1917 aan Italië over als compensatie voor de geleden oorlogsschade. Het is het enige gebouw dat nog dateert uit de beginperiode van het watervlieg kamp en daarmee het oudst nog bestaande bouw werk uit de luchtvaarthistorie van Italië. Met de oprichting van het museum en het instandhouden van de infrastructuur in Vigna di Valle wil men de Italiaanse luchtvaartgeschiedenis hier concentreren. Naast de historische betekenis geeft de ligging van van Valle ten

Spinner | 2004 | | pagina 21